E enjte, 13.06.2024, 08:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Politika

E enjte, 14.01.2016, 10:12 PM


Politika

 

N’ daç  për të   shpëtuar  pa    kapur  fika ,

N’ daç  për të   shpëtuar  pa    kapur  frika ,

N’ daç  për të   shpëtuar  për  pa  t’ sulmuar  pika –     

Sa ma larg  mbajë duart , ti,  nga politika !

 

Nëse politikës fillon t’i afrohesh –

Ajo është një zjarr, që kurrë nuk do të ngrohesh !

Nëse politikës fillon t’i përgjigjesh –

Ajo është një zjarr , që herë do kurë do t’ digjesh !

 

Nëse n’ politikë me dashje ke hyrë –

Ajo është një gjellë fare pa yndyrë !

Ajo t’ len pa turp , të len pa fytyrë –

Ti nuk do ta shohësh vetën në pasqyrë !

 

  daç mos me i lanë vetit njollë e  pikë –

Kurrë mos i rras hundët nëpër  politikë !

Politika t’ shtinë  t’ bëhesh i pa cipë ,

Politika t’ shtinë  t’ bëhesh çorbë pa kripë !

 

Demir Krasniqi

Gjilan, më 11.01.2016.        (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora