E hene, 04.12.2023, 04:19 AM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Nusja e erërave

E enjte, 14.01.2016, 09:11 PM


Rrustem Geci

 

NUSJA E ERËRAVE

 

( Të  punosh  tokën   me  duart   tua

dhe  farën  ta hedhësh në arë vetë

t´i korrësh të korrat kur ato piqen

Nuk  ka  liri    sublime  në jetë!...)

 

Në gacat  e  prushit  e gjeta poezinë

të vetmuar, të tymosur, të përgjakur

ajo shkruante    gurin në pashkruar

një ekuacion natyror  të graviteteve

 

Nuse  e  erërave,  bijë  e thellimave

a  e  sheh sa  e  pa formë është nata

a sheh sa  i  pa  formë është gëzimi

a e sheh sa e pa formë  është  dehja

 

Sy i tokës, kujdes nga yll i papastër

nga  gënjeshtërat e mëshirimit, nga

çastet me kurthe! Çdo pikë e gjakut

të rënë, e do fitoren për luftën e bërë

 

Nuse e erërave, nuse  e  thëllimave

më tokësorja ekzistencë  e  natyrës

s´është e lehtë që t´ia tregosh dritën

territ, dhe as dimrit  tënd gjelbrimin!..

 

Dortmund, Janar, 2016

 

 

SHQIPËRISË SË PËRJETSHME

 

Këto vargje s´di  a  do të gjejnë udhë

në shpirtin e trazuar    popullit  tim

Kosova  ende   ka  plagë  nëpër  trup

e turpshëm po i shtohen plagë të reja

 

  shesh  qytetarë     Kosovës, 

shesh! Kosova s´e ha turpin me bukë

këto vargje mund    mos  kuptohen

por shkronjat e  saj  janë    flamurit

 

Kosovë  e  lashtësisë 13 mijë vjeçare

asgjë e urtë s´është më tek unë, prej s´e

zemërimi  ka nis të del në rrugë, s´ka

më fisnike s´e dora  e  bërë  e  grusht

 

Plagët e marra në Vjenë dhe Bruksel

dëmtojnë gurin  e  Shqipërisë etnike

dëmtojnë Shqipërinë e të palindurve

e dëmtojnë  Shqipërinë e përjetshme

 

  shesh  qytetarë     Kosovës, në

shesh! Aty  ku  vetëdija  bën betejën

Kosovë,  anuloj  firmat   e  tradhtisë

për nder të atdheut, dhe    flamurit!..

 

Dortmund, 2016(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora