E diele, 01.10.2023, 12:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Elida Buçpapaj me dy libra në ''Tirana 2013''

E enjte, 14.11.2013, 08:11 PM


NË PANAIRIN E LIBRIT NË TIRANË KËTYRE DITËVE DO TË MUND TË GJENI EDHE DY LIBRA ME PUBLICISTIKË TË AUTORES ELIDA BUÇPAPAJ

Voal-online - Në stendën e Shtëpisë Botuese Onufri, e cila ka ekskluzivitetin e botimit të librave të Ismail Kadaresë, qëndrojnë edhe "Tirania e Tranzicionit" dhe "Traumat e Tranzicionit" - të Elida Buçpapajt.

Librat përfshijnë periudhën e ngjarjeve 2011-2012-2013 të mbushur me ngërçe dhe kriza në politikën shqiptare ndaj të cilave autorja mban një qendrim kritik dhe antikonformist, ndryshe nga opinionistët e Tiranës të cilët janë në kthyer në zëdhënës të politikës dhe oligarkisë financiare, duke tradhëtuar interesat e opinionit publik dhe profesionin e tyre. "Traumat e Tranzicionit" Libri ka edhe një kapitull me blogje të botuara si statuse në Facebook dhe kapitujt ndahen midis tyre me poezi të autorëve me famë botërore, të cilat Elida Buçpapaj i përkthen zakonisht gjatë pauzave të punës si gazetare.

Libri i parë ka si redaktor Akademik Mark Krasniqin. Parathëniet e librit i kanë shkruar shkrimtari i shquar Jusuf Buxhovi dhe një nga zërat më të fuqishëm të elitës në Shqipëri Dr.Përparim Kabo.

Për librin e dytë "Traumat e Tranzicionit" është redaktor Skënder Buçpapaj, ndërsa parathënia është shkruar nga gazetari i shquar shqiptaro-amerikan Frank Shkreli, ish Drejtor i seksionit shqip dhe ish Drejtor i Divizionit të Euroazisë në Radion Zëri i Amerikës.

Librat janë botuar të sponsorizuar nga dy shqiptaro-zviceranë, ndaj të cilëve autorja shpreh mirënjohje dhe respekt të thellë.

Ndërsa fton lexuesin që t'i blejë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora