E merkure, 24.07.2024, 10:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Jam Krasniqas , jam krenar

E hene, 11.11.2013, 07:34 PM


JAM KRASNIQAS, JAM KRENARË

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir KRASNIQI

 

Moj Krasniqe , moj legjendare ,

Je e bukur , o, trevë shqiptare .

Je kreshnike e madhështore ,

Tokë e shenjtë , o , has arbërore .

 

Krejt shkëlqim , dritë e bukuri ,

Një bjeshkë plot , o, me mrekulli .

Zoti t’ fali , kaq mirë të rriti ,

Kush t’ ka njohtë , o, nderin ta diti .

 

Ajër e ujë , o, t’ pastër si loti ,

Si n’ kohë t’ reja , o, si që moti .

Shtëpitë plotë , o, me sofra t’ bukës ,

Djemtë e tu , o, t’ fjalës e t’ pushkës .

 

Ka Krasniqja themele t’ gurit ,

Ka shumë nipa , o, t’ Bajram Currit !

Prej n’ Qafë Agri e mbas Kollatës ,

Krenarisht , o, mblidhen rreth Bacës .

 

Unë Demiri , bir i Tugjecit ,

Si stërnip , o, i Kurt Kolmekshit ,

Atje i kam , o, vëllezër e t’ parë ,

Jam Krasniqas , o, jam krenarë!

 

Gjilan, më 02.11.2013.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora