E diele, 10.12.2023, 01:30 PM (GMT)

Kulturë

Bejtullah Sadiku: O njeri

E diele, 10.11.2013, 12:55 PM


O NJERI

 

Ate çka të thot goja

nuk të flet zemra.

Ate çka të flet zemra

s´don të ta thot goja?!

 

Ate çka të shikon syri

s´të kupton truri.

Por, ç´të kupton truri

s´don të të shikon syri?!

 

Pse vallë s´flasin gjithë unanim bashkë???

 

Kush vallë i prish?

Kush vallë i çoroditë?

Këto pjesë të qenjës njerëzore,

të të madhit njeri?!...

 

Paafrueshmëri, ftohtësi, jo ngrohtësi

edhe me mijëra kilometra largësi.

Ore, kot së koti

e kemi këte çmenduri.

 

Amanetet ishin, janë dhe mbeten

shekullore...

Që s´bashku të formojmë e mbajmë

njeriun NJERI

që t´na ket hije kjo njerëzi

gjithë neve në SHQIPTARI

se kështu rritet edhe nëna SHQYPNI.

 

Bejtullah Sadiku - Krefeld,09.11.2013(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora