E diele, 03.12.2023, 12:24 AM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Shqiptarët

E diele, 10.11.2013, 03:41 PM


Rrustem Geci

 

S H Q I P T A R Ë T

 

Shqipëri    çdo  shtëpi

është arbërim i të folmes

është arbërim  i  shkrimit

është qytetërim i kombit

 

Kjo bimë e bekuar e zotit

që ka çelë në çdo shtëpi

krahët  i  ka  nga  gjuha

dhe zemrën  nga  flamuri

 

Shqipëri    çdo  shtëpi

është çasti ynë  i  sotëm

është çasti ynë i nesërm

himni ynë  për  vetveten

 

Shqipëri     çdo  shtëpi

është udhë e ekzistencës

është materja dhe atomi

është dashuria për tokën(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora