E shtune, 30.09.2023, 11:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Deas Dardane

E enjte, 14.11.2013, 07:18 PM


Rrustem Geci

 

Deas Dardane

 

Vashë me sy të tokës

Ç´ sodit,...me ata sy

Vashë me sy të tokës

Gjirin, kush ta ka shqy

 

( Zjarri zjarrin e pjek

Zjarri, zjarrin e donë

ububu, moj Dea; pse

u njohëm kaq vonë! )

 

Vashat me sy të tokë

Janë çikat e Kosovës

Fol o lule e zemrës

dhe falmi gjak këngës

 

Çikat me sy të tokës

Janë vajzat e Kosovës

Hyjneshë e Dardanisë

A ishte me ty Homeri?!..

 

Smirë e Vitisë, 1982

 

P.sh. Në vitin 1981, studentët e fshatit Smirë të Vitisë, zbuluan 5 ( pesë ) rrasa guri të madhësive të ndryshme, të kohës së antikitetit të lashtë. Në një faqe të gurit, përveç një veshuli të rrushit, diellit,.. kishte edhe gjethe të lerthit. Gurët u zbuluan me rastin e prishjes së xhamisë së fshatit. Smira e Vitisë nga arkeologët , konsiderohet s´i njëra nga 7 vendlindjet e babait të poezisë botërore, Homerit. Thuhet se, në nëntokën afër Smirës së sotme, jo larg Kishës, ndodhet qyteti më i madh antik, Troja e Dardanisë. Në atë kohë unë bëra një reportazhë 4 minutëshe për RTP- ën. “Çaste me lashtësinë tonë” e transmetuar në Ditarin e lajmeve. Gurët e Smirës, duhet të jenë në Institutin e Historisë, ndërsa xhirimet në arkivin e RTK-së. Ju njoftoj , se teksti i kësaj poezie është bërë këngë nga kompozitori, Izet Kallaba, për festivalin, „Zambaku i Prizrenit“ në vitin 2 mijë.(Vota: 10 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora