E diele, 25.02.2024, 02:46 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Kam rënë në hall

E marte, 05.11.2013, 06:11 PM


KAM RËNË NË HALL

 

Jam në moshtë të shtyrë

v?shtir? ia q?lloj,

un?, Hanko halla

kokrrën kujt t'a lëshoj.

 

Nuk di si t'ia b?j

kur t'shkoj te kutia

n? çdo parti

zihet dinak?ria.

 

Sharje e lëvdata

mbështillen në një thes,

me shpresa gjallova

me shpresa do t? vdes.

 

Partinë e urtësisë

e shanin p?r tradhtare

bashk? me at? t? luft?s

u bënë p?r marre.

 

Si beqari me plak?n

martesen me letra,

nd?rmjet t? dyjave

krahasimin gjeta.

 

Ndarja mes tryre

ka lënë pasoja,

nuk ka ma njohje

m'ka lig?shtuar droja.

 

Flasin analistët

s' pushojnë vendet mike,

dikush zë ngoje

qeverinë teknike.

 

Shan socialisti

ia kthen demokrati,

n' Prishtinë as n ' Tiranë

nuk ndalet vrapi.

 

Ulqin e Preshevë

bashkë me çamëri

kur kryhen zgjedhjet

si përmend njeri.

 

Jusuf Zenunaj, 22 tetor 2010(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora