E diele, 14.04.2024, 11:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Poezi për Nënë Terezën

E hene, 04.11.2013, 07:54 PM


Rrustem Geci

 

BIBLA E JETËS

 

- Poezi për Nënë Terezën

 

Në poetikën e besimit fetar

Nënë Terezë- nënë Gonxhe

t´i je nëna e  gjithë  nënave

që na mbushë  me adhurim

 

Në këtë paanësi të vogël të

jetës, né kemi mjaft vuajtje

dhe  dhimbje    përhapen

po t´i  nënë mbete  shpresa

 

Me  prejardhje   prej   zotit

dhe   prejardhje   shqiptare

t´i bëre që    shumëzohet

besimi  për  jetën    tokë

 

Në këtë mesditë    nxehtë

ti  je  nëna  jonë  e  shenjtë

je dashuria e të gjithë neve

je  nëna  e    gjithë  botës(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora