E marte, 28.11.2023, 07:21 PM (GMT)

Kulturë

Thani Naqo: Ketrat

E diele, 29.09.2013, 11:38 AM


Thani Naqo

KETRAT

Shuaj mallin në korie,
Këng' e mëllenjave ankth e gas.
Ketrushat gërzitin kokra lajthie,
Ketrushët i ndjekin, s'i lënë rehat...

Ketrushën e fshatit kur isha djalë,
Vjeshtë ish e bënte ftohtë.
Korien shkundi era e marrë:
Puthja e parë është kot!

Shoh ketrushën e përndezur,
Hajdutçe vjen ketrushi tjetër.
Njëlloj si sot qenë përleshur,
Pikonin lajthitë edhe fletët.

Shojta mallin në korie,
Këng' e mëllenjave ankth gas.
Ketrushat gërzitin kokra lajthie,
Ketrushët i ndjekin, s'i lenë rehat...

2012


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora