E marte, 18.06.2024, 10:15 PM (GMT+1)

Kulturë

Miranda Gjoni: Homazh per Mihal Dilon

E enjte, 26.09.2013, 07:25 PM


Miranda Gjoni

 

Homazh per Mihal Dilon (Male)

 

Ate dite dielli ..,u ''vonua'' te dilte ..,

ate dite ..,dita s'kishte ndricim ..,

Dhembeli hierende,koken e ''uli''..,

Rapavicen perballe.., ''shikonte'' me trishtim ..

 

Ne salle te thirren ..,te merrje ''dhuraten''..,

atje ku dy bote.., do ishin perballe ..,

atje ku do luhej Tragjedia me ty ..,

atje ku do kish Vampire ..,dhe Pishtare ..

 

''Ngreu ne kembe..'' ! te tha sekretari ..,

kur ti ne jete su ule kurre ..,

''Armik te popullit.. ne po te shpallim..,

ketu eshte partia ..,ketu jam une ..'

'

Perballe teje intrigantet ..,

perballe teje ..,parti-enver..,

pas teje historia do vinte ..,

pas teje ..,patriotizem dhe nder !

 

Nje ze Nene ne salle shpertheu ..,

''c;ka bere me thoni ta dime dhe ne !!??.''

ish Nene Kalopi ..,Nena zagorite ..,

qe aq shume gjak, kish dhene per Atdhe ..

 

Sheper.., o fshat i burrave me emer ...,

o fshat ..,i CAJUPIT ...,RUCIT.., dhe ILISE

c'po ndodhte me ty..,ate dite ne Salle !!??

me Male Dilon e Zagorise ??.(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora