E hene, 15.04.2024, 05:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Markokaj: Liria s’erdhë në boshllek

E diele, 22.09.2013, 01:57 PM


LIRIA S'ERDHË NË BOSHLLEK

Nga Gjon Ndue Markokaj

Nga përplasjet

Shpërthejn, shkreptima

Nga të kundertat

Shperthejn stuhija

 

Shkarkuen rrufetë

S' ju, binden qiellit

Dragoinjt, shpartalluan

"Kupolën e Komunizmit".....,

 

Me rrebeshe, me stuhi

U njom toka e zhuritur

Me dallllgë, borë e shi

U çliruen, "shpirtat e ndrydhur"....,

 

"T' rrimë shtrëmbet, t' flasim drejt"!

Liria, s' erdhë, n' boshllekë

Është lule që, për ditë rritet

"Fjalët ndeshen si: pyka - pykën"

 

Liria, rrodhë, e pikoi gjakë

Zëmrat, muaren, fllad liriet

Kombi kërkon, m' shumë

Ndryshej, e ardhmja na pret(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora