E diele, 14.04.2024, 12:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Çipi: Përqafimi i Linës

E diele, 11.12.2011, 08:46 AM


Luan Çipi

 

PËRQAFIMI I LINËS

 

Fëmijët, të tre mërguar,

Prej meje larg janë.

Për ta i dëshiruar

“Mërdhij” dhe nën jorgan.

 

Shpalos albumin radhë,

Sikur i qasë më pran,

Me fotot shuaj mall,

Ato, ma ruajnë xhan.

 

Po shoh këtu time bijë,

Qafuar gush më gush,

I ndjej krahë dhe ijë.

Një zjarr më djeg si prush.

 

Ajo është shumë larg

Pranë Polit, n’Kanada

Nga hallet lidhur varg,

Me dy fëmijët që ka.

 

Ata, ende në shkollë

Ajo, dergjet në punë

Te Lina, faqe mollë,

Merakun e kam unë.

 

E ndjej se jam moshuar

Për aq, sa se ndihmoj

Albumin mbaj shtrënguar

Dhe fotot  admiroj.

 

Me fjalë i lutem Zotit

T’i shohë dhe t’i ruaj

Dhe pres,  që ndofta motit

Kthehen nga dheu i huaj.

 

Tiranë, 08,12,2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora