E premte, 19.04.2024, 02:46 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Këngë për Dëshmorin Imer Rama

E shtune, 10.12.2011, 02:57 PM


KËNGË PËR DËSHMORIN IMER RAMA

 

I.

Ma do zemra , më vlon gjaku –

T’ këndoj për trimin nga Gollaku !

Për dëshmorin Imer Ramën –

Vargjet n’ shpirt  ma nxjerrin kangën !

 

Do t’ shprush pluhurin e harresës ,

Do t’ nxis mendjen e kujtesës –

T’ i këndoj  burrit të  besës ,

Këtij  simboli të  qëndresës !

 

Sa herë librat i shfletojmë ,

Sa herë këngët i këndojmë ,

Ne,  dëshmorët s’i  harrojmë ,

Nëpër shekuj i kujtojmë !

 

Imer Rama prej Koliqi –

Ishte burrë që mburrej fisi !

Kësaj familje  n’ mbarë Gollakun –

S’ mundej kush t’ ia hajë hakun !

 

Për mikpritje e bujari ,

Për gjakim n’ atdhetari !...

Kjo familje brez pas brezi –

Flakadan lirie ndezi !

 

Imer Rama , ai pishtar ,

Me taban  të fortë kombëtar ,

Rrinte n’ oda me burrërinë ,

Ku e mësonte historinë ...

 

Mësonte vuajtjet popullore –

N’ okupimet shekullore ...

E urrente verbërinë ,

Okupimet , robërinë ...

 

Ndonëse ishte i pa shkolluar –

Shumë herët kishte kuptuar ,

Se si serbi do t’ veprojë ,

Që Kosovën ta okupojë !

 

 

 

 

E urrente okupatorin ,

Tiraninë edhe mizorin ...

Kundër dhunës , padrejtësisë –

Nga Mbretëria e Jugosllavisë !

 

II.

Retë e zeza e mbuluan qiellin ,

Mbi Kosovë kishin zanë diellin ...

Hienat serbo – sllav barbare –

Do t’ kafshojnë tokat shqiptare !

 

Njësitë serbo – partizane –

Mashtruan njerëzit e kësaj ane ,

Nën parullë t’ “Vëllazërim – Bashkimit”,

T’ luftojnë n’ vijë për rreth kufirit !

 

Atje kish shumë atdhetarë –

Të rreshtuar n’ Ballin Kombëtarë ,

T’ mbrojnë Kosovën pikë për pikë ,

Nga gllabëruesit serbo – çetnikë !

 

Në këtë front në fshatin Kolaj –

Tridhjetë trima si shqiponja ,

Luftëtarë të përbetuar ,

Si luaj të trimëruar !

 

Në një luftë t’ pa barabartë –

Gjoks për gjoks me gjakatarët !

N’ front të luftës  me luftëtarë –

Imer Rama n’ vijë të parë !

 

N’ vjeshtë të vitit dyzet e katër ,

Duke bërë një luftë me hatër ,

Imer Rama aty është vra –

Heroikisht dëshmor ka ra !

 

T’ njëjtën ditë me armë në dorë ,

Me Imerin kanë ra dëshmorë –

Shaban Sadik Sylejmani ,

Sylë Ademi  nga Orllani !

 

N’ fshatin Kolaj , n’ këtë vend malor –

Familja Rama  është  meritorë  ,

Brez pas brezi ka dhanë dëshmorë ,

Për liri t’ truallit arbërorë !

 

Shumë dëshmorë e shumë martirë ,

Ka dhanë burrat ma të mirë !

Shumë kanë dhënë e janë flijuar  ,

Për Atdhe  kanë  kontribuar !

 

III.

N’ thirrje t’ Ushtrisë Çlirimtare –

Kjo familje atdhetare ,

Doli n’ luftë me armë në dorë ,

Për Atdhe dha tre dëshmorë !

 

Dha Agronin , Farukun dhe Albertin ,

Për Atdhe – vdekjes s’ ia bëjnë dertin !

S’ tremben trimat e Malësisë –

Për t’iu bërë  kurban lirisë !

 

I dha Kolaj , bijtë  ma t’ mirë ,

Këtu kanë ra dhe shtatë martirë –

Ranë Ismeti dhe Bejtushi ,

Kësi petritësh s’ kishte kushi !

 

Ranë Xhevati e Xheladini –

Lumja nëna , n’ dhe çka shtini !

Bashkë me ta ,  ka ra dhe Shqipja ,

Ra Suzana dhe Hamidja !...

 

Këta malësorë dhe këto malësore –

N’ luftë me forcat serbo – policore ...

N’ luftë me shkije  fyt për  fyt –

Për liri i mbyllen sytë !

 

Të gjithë kanë ra n’ altar  t’ lirisë –

Duke i mbrojt  pragjet  shtëpisë ,

Duke e  mbrojt  nderin shqiptarë ,

Dinjitetin tonë kombëtarë !

 

IV.

Vitin nëntëqind e dymbëdhjetë –

S’ e harrojmë , ne , kurrë për jetë !

S’ i  harrojmë  ngjarjet e  tmerrit –

Kujtojmë vëllain e Imerit !

 

Nezir Rama , ai djalë i ri –

Vullnetar në luftë ka hi !

Kur i kishte tetëmbëdhjetë vjet –

N’ Luftë të Shkodrës shkoi me vullnet !

Nga Kosova me dymijë t’ rijë –

Kundër ushtrisë s’ Malit t’ Zi ,

 synonte  n’ Shkodër me  hy ,

Me ba luftë , me ba kërdi !

 

Me ba luftë ,  me ba  therore –

Me zaptua Shqipërinë Veriore !

Malit t’ Zi, keq iu tha vorba –

I mbet ushtria mish për  korba !

 

N’ histori , familja Rama –

Përjetoi vuajtje të randa !

U përballë me shumë armiq ,

Porse frikën se njohu hiq !

 

Sakrifica  përjetuan ,

Shumë torturave iu nënshtruan ,

Nëpër  burgje  i dërmuan ,

N’ internime shumë i quan !...

 

Imer Ramës i këndojmë lavdi –

Të pushojë në përjetësi !

Emri i Tij , shkruar me ar –

Jeton n’ bronz e n’ lapidarë !

 

 

Gjilan ,më 05.12.2011.      Demir KRASNIQI

 

*****

Kjo rapsodi është thurë duke u bazuar në artikullin e autorit Xhelil Rama, me titull:”Për dëshmorin e harruar , simbolin e rezistencës për mbrojtjen e kufirit lindor të Kosovës – Imer Rama, nga fshati Kolaj (Koliq), i rënë më 1944”, publikuar në “Zemra Shqiptare” të datës 02.12.2011.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora