E diele, 19.05.2024, 05:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Shën Nikolla

E hene, 05.12.2011, 08:58 PM


Lek Mrijaj

 

SHËN NIKOLLA

 

Erdhi kjo natë e madhe e Shën Nikollit

me krenari dhe dashuri sonte kremtojmë

falenderojmë Zotin dhe Jezuesin mbret

për Shën Nikollin pajtorin tonë profet.

 

I lumi Zot,o Shën Nikollë të ka kriju,

Shënjtër ty për mrekulli të ka emëru

Në mes të të varfërve me jetu

djallin e të pafeun nga toka me na largu.

 

Shën Nikolla është vetë ai Shënjtëri

që deshmoi për jetë dhe beri mrekulli

të lutemi ne për të dhe të jemi krenar

ëmri Nikollë është krenari e Fitimtar.

 

Çdo 5.Dhjetor për natë mot e jetë

ndezim qiriun në mbrëmje bëjmë festë t'vertetë

të nesermen heret prehet berri e bëhet kurban

që e flijojmë për ritë,traditë dhe vatan.

 

I lindur në Azi ,Patara të Turqisë

Shënjti i fëmijeve e i gjithë njerëzisë

shkelqeu ai profet në Lindje e Perendim

nën urdhërin e Jezuesit e t'madhit Zotit tim.

 

Shën Nikolla është një Legjendë e gjallë

u lind e u rrit nga Zoti për meshtar

për Ipeshkvi me lutje i sherbeu betimit

qe mbante me veti shënjen e Salvimit.

 

I burgosur ndër krishtër të martirizuar

në shekullin e parë të kësaj bote

një pajtorë i gjallë për mrekulli

qe e shpetoi botën edhe ketë njerëzi.

 

Mrekulli bëresi shpirti i njerëzisë

qe i lutej Zotit e Jezuesit të madhërisë

Shën Nikolla i shpëton  fëmijë,e punëtorë...

shëron me lutje Shënjti me atë shkop baritor.

 

Shën Nikolla është edhe Babadimri i vitit të ri

u sjellë dhurata modeste dhe gëzim për fëmijë

u jep bekim e uratë qe te mësojnë në shkollë

ndihën gazmorë me Shënjtin Shën Nikollë.

 

Shën.Nikolla i Mirës bëri mijëra mrekulli

në atë kohë të mjerë ngjalli tre fëmijë...

ndaloi shumë mjerime skamje, fortuna e stuhi

ishte Shënjt i gjallë nga Zoti për çdo Lavdi.

 

Prap të lutemi ty o Shënjti Shën Nikollë

s'duam ne gjë tjetër pra shpetona nga ky djallë

sillet si perbindesh i zi në ketë tokë t'bekimit

ruaje njerzimin vullnet mirë nga kriza e mallkimit.

 

Në dorën e Shën Nikollës jemi plotë bekim

na shëron vuajtje sëmundje e mallkim

të lutemi të bashkuar njerzë o ju bijtë e motit

të dëshmojmë se jemi fjala më e mirë e Zotit.

 

Edhe ne Shqiptaret kemi perjetuar ndermejtësim

me Shën Nikollën , Jezuesin e Atin tim

me fuqin e tij Shënjtërore mbrojti kullen Rozafat

nga ai djalli i mallkuar i zi , otoman e kalifat.

 

Me keto vargje të fundit për natën Shën Nikollit

unë po ia kushtoj me plotë vullnet e dashuri

të lutemi ty o Zot ,Jezues e Shënjteri

na jep paqe e Bashkim në ketë Shqiptari.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora