E premte, 19.04.2024, 04:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Cikël poetik nga Dhimitër Nica

E diele, 11.12.2011, 03:21 PM


Dhimiter Nica

 

 

BIJTE E SHQIPES

 

Shqiperi pse rri menduar...

Pse s'te shoh si te kam pare.

Bijte e tu valle ku kane shkuar?

Pse ne bote te jane shperndare...?!

 

O ju zogj shtegetare

Do shkoni ne vendin tim?

Puthni nje plake te thare

Dhe i lini nje kujtim...

 

Une do vij te nena ime

Dhe i futur thelle ne varr

Do behem zog te fluturoj

E do puth buzen e care...

 

Do marr jete , force e shpirt

E do ngrihem lart ne qiell

Ne qiell s'egzistojne kufijte

Por ka per te gjithe diell...

 

SELANIK , MARS 2003

 

SHTEPIA E VJETER

 

Muret jane plasaritur

Pemet perreth jane thare

Degjohet catia duke kercitur

Une vij rralle per te pare.

 

Ke vite qe pret e kycur

Nje dite te mire,te bardhe

Kangjellat kudo jane ndryshkur

Une vij rralle duke qare...

 

Kap kycin me duart qe dridhen

Ai kercet e hapet menjehere

I vjeter e me ndryshk ai s'perdhridhet

Ndoshta aromen e trupit ndjen...

 

Tani ngjan me hon e germadhe

Po sa nuse prite te kjo dere

Dikur ti mbreteresha ne mehalle

Sot vec ne shpirtin tim ke vlere.

 

Perreth jane ber vila e pallate

Ti rri mes tyre e vogel e brishte

Historia jote mbetet e madhe

Brenda teje ne rriteshim cdo dite.

 

Brenda teje ne merrnim zjarr e shpirt.

 

SIKUR TE SHKOSH ME TJETER NJERI...

 

-Kurbeti kjo plage e mallkuar qe mban larg

e djeg me zjarr vullkani mijera e mijera zemra te

dashuruara...

 

Sikur dikush te te thote

Eja sot te dalim bashke,

Cfare valle ti do t'i thuash

Do shkosh me te,te hash jashte...!?

 

Do mendohesh nje moment

Para syve do te dal une,

Sikur te shkosh me te vertet

Qielli do te bjere me gure...

 

Kujtome mua ate moment

Kujto lotet qe une derdh

Kujto vuajtet qe po heq

Mungesa jote po me tret...

 

Edhe syte m'u dobesuan

C'pesuan valle syte e mi

Si ndryshuan destinacion

Nuk derdhin lot, por vetem shi...

 

Sikur te shkosh me tjeter njeri...!?

Une te them mos shko kurre,

Mos e bej ate marrezi,

Qielli do te zer me gure...

 

Une te them mos shko kurre...

 

DJERSA JOTE, BABA

 

Kur isha i vogel,

Veshtroja djersen

qe nga balli yt rridhte,

ledhatoja "djersen"

mbi petalet e luleve

keputur mengjeseve,

e me dukej se dhe djersa jote

nga vesa e mengjesit dilte!

 

DJERSA

 

Djersa,

Per punen motivi me i vlefshem.

 

Djersa

Diploma e njeriut te ndershem.

 

SHPERBLIMI

 

Dheu...

Tret cfardo...

Por trimerin dhe arin

Jo!

 

PER DASHURINE

 

Nuk di c'ka kjo vajze,

qe mundon ne pritje djalin...

Ndoshta ndodh si me diellin

qe rrotullohet gjithe naten

e ne mengjes puth embel malin...

 

BERATSET

 

Beratset jane si trendafila

Kur i prek leshojne arome.

Kur i puth te vene ne gjume

Nga mjalti qe rrjedh e loton...

 

NE STACIONIN  E NJE VAJZE

(Kushtuar polakes Renata R.)

 

Une e desha shume ate vajze

E mund ta harroja vetem

Kur te nderroja jeten.

 

Por une e desha vetem pak dite ate vajze

Se me pare nga une ne stacionin e saj

Kishte mbritur nje tjeter...

 

SELANIK , 14/9/1991

 

DIELLI SHKOI TE FLERE

 

Dolen yjet te rreshtuar

Hena ndezi driten ne hemisfere

Gjithesia frymemarrjen ka ndaluar

Dielli mbuloi koken, shkoi te flere...(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora