E premte, 19.07.2024, 03:33 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shpata Islamike Vret Nene e Bije

E hene, 30.05.2011, 08:04 PM


Ishte njeri, ishte shqiptare, ishte e re, ishte engjell, ishte simpatike, ishte dashuri. E vrane kot, eshte martirja e fundit e Islamit. Apo jam gabim? Mundet te jem gabim, sepse islami gjate kohes qe po shkruaj mund te kete vrare dhjetra te tjera!
Ishte njeri, ishte shqiptare, ishte e re, ishte engjell, ishte simpatike, ishte dashuri. E vrane kot, eshte martirja e fundit e Islamit. Apo jam gabim? Mundet te jem gabim, sepse islami gjate kohes qe po shkruaj mund te kete vrare dhjetra te tjera!

Shpata Islamike Vret Nene e Bije

 

Nga Ilir Dardani

 

Edhe dy jete iken kot. Nene e bije vriten nga mashkulli islamik shqiptar. Islami mori edhe dy jete te pafajshme shqiptaresh.

Kapni Cifteliat e kendoni kesaj trimerie, kesaj Bese e ketij Nderi, me te cilet bota e qyteteruar nuk fshin as qurrat. Te mjeret shqiptare sa te varfer jane.

Rapsodet te vihen ne gare se kush ta kendoje me pare kete rapsodi britmash anadollake, sic benin edhe me vrasesin e famshem Hasan Faslia, te cilit i jane kenduar dhjetra kenge nga dhjetra rapsode. Sigurisht qe patriotat e ciftelise i kane kenduar me shume Hasanit, njeriut qe vrau vajzen e tij se Gjergj Kastriotit.

 

Islami eshte bere teper i bezdisshem sepse pervec vrasjeve gjate historise po na vret edhe ne kohe moderne.

Per shoqerine e prapambetur shqiptare edhe ky rast do te mbetet i izoluar, sic mbetet i tille ne Pakistan, Afganiastan, Iran dhe ne mbare shoqerine islamike te botes.

Mashkulli islamik nuk njeh pavaresi, nuk beson se jeta e tjetrit eshte e paprekeshme, nuk beson ne dashuri, nuk beson ne njerezi, por beson ne dhune, beson ne gjakun e njeriut kur pikon pafajshem.

 

Vetem 24 vjet jetoi nje vajze shqiptare. U vra ne menyre makaber sepse ishte njeri, sepse kishte ndienja dhe dashuronte.

U vra edhe nena e saj sepse besonte ne dashuri dhe jo ne mentalitetin gurist te ekstremisteve islamike nga Maqedonia.

 

Ganiu e la Maqedonine per nje jete me te mire para 13 vitesh, por fatkeqesisht mori edhe islamin me vete, sic e marrin mijera halldupo-shtaze te tjera dhe dje beri ‘’kurban’’ bashkeshorten dhe te bijen. Pardje ishin gjalle!

Ne shkrimin e Shqiptarit te Ndritur Selim Hasanaj mesojme se krimbat islamike marrin fonde per te ndertuar xhamia ne vendet perendimore, sepse keta shkerdhata nuk duan te integrohen dhe perfitojne nga dehja e mikpritesve per te ndyre cdo vend qe shkelin.

Funderrimat islamike vrasin sepse besojne se femra eshte nje cope dru, me te cilin mund te besh c’te duash. Myslimanet jane viktima te Epokes se Gurit.

 

‘’Ra ky mort e u pame’’, por dhuna islamike eshte e perditeshme. Femrat dhe femijet dhunohen ne te gjitha vendet qe shkel shqiptari islamik.

Mbi 90% te rasteve mbesin ne izolim te plote sepse ne kulturen e shqiptarit nuk ekziston Policia, por jo vetem kaq. Femra shqiptare eshte e detyruar ta duroje dhunen islamike sepse ne rast divorci shqipo-shpellaret islamike, keta thashethemaxhinj te semure i bejne ‘’kurva’’, ‘’te leshuara’’ etj., por pa harruar se shumica e femrave neper fshatra eshte e varur ekonomikisht krejtesisht nga mashkulli-islamik.

 

Ndihme o shqiptare! Ta c’rrenjosim kete maskarade islamike qe na ka pushtuar!

 

Moter e Nene,

Dhimbja per ju eshte e madhe. Nuk ka rendesi qe nuk ju kam njohur, ju kam dashur dhe do ju dua. Me vjen keq qe nuk kisha mundesi ta ndaloj shpaten islamike qe mori jetet e juaja.

Zoti ekziston vetem per engjejt si ju.

 

 

__________

 

Shqiptari nga Maqedonia vret gruan dhe të bijën

 

Nga Bota Sot

 

Gani L. në Einsiedeln , sipas medieve zvicerane ka vrarë vajzën pse kishte dashnor dhe nënën e saj, pse e mbështeste vajzën!

 

Në Einsiedeln të kantonit Schwyz Gani L., një burrë 56 vjeçar shqiptar nga Maqedonia, ka vrarë gruan 48 vjeçare dhe të bijën 24 vjeçare në mbrëmjen e të shtunës. Pas kësaj, ai ndodhet në arrest, shkruajnë blick.ch, nzz.ch dhe mediet tjera zvicerane.

 

Sipas të dhënave të policisë, vajza ka vdekur në vend nga plagët e marra, ndërsa gruaja ka ndërruar jetë në natën në mes të të shtunës dhe të dielës në spital, ku ishte bartur me helikopter për shkak të plagëve të rënda.

 

Prokuroria shtetërore dhe policia kantonale e Schwyzit janë duke i bërë hetimet lidhur me motivin e vrasjeve. Sipas gazetës Blick.ch bëhet fjalë për një "vrasje nderi", e cila duket të jetë bërë pasi që babai nuk kishte pranuar lidhjen me një djalë, që kishte zgjedhur e bija.

 

Vajza tashmë e vrarë, ishte studente e pedagogjisë në Universitetin e Lucernit. Babai i saj, bashkë me familjen kishte ardhur në Zvicër para 13 vitesh dhe, siç shkruajnë portalet zvicerane, ushtronte një diktaturë të hekurt në familje.

 

Sipas fqinjëve të familjes, në banesën ku kanë ndodhur vrasjet ka pasur në vazhdimësi zhurmë dhe zënka. Për këtë arsye familja është vizituar nga policia të mërkurën që kaloi.(Vota: 49 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora