E premte, 19.07.2024, 02:30 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Barcelona Kampione e Europes

E diele, 29.05.2011, 04:58 PM


Campeone
Campeone

 

Mesia... Lionel Messi feston pas titullit te trete
Barcelona Kampione e Europes

 

Nga Ilir Dardani

 

Barcelona eshte fituese e Champions League (Liga e Kampioneve) per te katerten here ne historine e saj. Edhe pse nje ekip i madh qe kur eshte krijuar, dominimi ne Europe eshte ri. Per here te pare eshte shpallur Kampione e Europes ne vitin 1991, ndersa ne gjashte vitet e fundit e ka fituar trofeun me te rendesishem ne nivel klubi plot 3 here. Ky fakt tregon se Barthelona (Barcelona) ka ndertuar nje ekip te jashtezakonshem, i cili per shume specialiste fotbolli eshte Klubi me i Madh ne historine e futbollit boteror, gjithashtu futbollisti Lionel Messi vleresohet si ‘’me i madh se Maradona’’. Me shume se gjysma e ekipit kombetar te Spanjes perbehet nga lojtaret e Barcelones, te cilet aktualisht jane Kampione Europe dhe Kampion Bote. Jete enderrash!

 

Barcelona edhe kete sezon vinte si pretendente kryesore. Ne ndeshjet ne grup arriti 4 fitore dhe dy barazime.

Per te siguruar nje vend ne 8 ekipet me te mira mundi Arsenalin (Angli) me rezultatin e pergjithshem 4-3. Rezultat i ngushte edhe pse Barca dominoi totalisht te dyja ndeshjet.

Per nje vend ne cerekfinale mundi thelle Shakhtar Donetsk (Ukraine) 6-1.

Finalja do te vinte pas fitores 3-1 (2-0 ne Madrid, 1-1 ne Barcelona)  me Mbretin e Champions, Real Madrid.

 

Arkitekti i Artit Futbollistik... Guardiola shijon trofeun e dyte
Finalja

 

Vetem 10 minuta iu deshen Barcelones qe te hynte ne lojen e saj, dominimin tashme te zakonshem te ndeshjes. Pedro Rodríguez shenoi ne minuten 27, por ne menyre te papritur barazon Manchester United me ane te Wayne Rooney-t. Dominimi katalanas do te vazhdonte dhe si rezultat ne minuten 54 do te vinte goli i Messit, futbollistit me te mire ne bote. David Villa fundos Man Utd pas 69 minutash. 3-1  eshte minimumi qe meritonte Barcelona.

 

Barcelona e meritoi plotesisht titullin. Humbja pas futbollit spektakular do te ishte ‘’tragjedi futbollistike''.

Fitoi Futbolli i Vertete. Urime!

 

Fituesit nder vite

 

2010/11 Barcelona

2009/10 Internazionale

2008/09 Barcelona

2007/08 Man. United

2006/07 Milan

2005/06 Barcelona

2004/05 Liverpool

2003/04 Porto

2002/03 Milan

2001/02 Real Madrid

2000/01 Bayern

1999/00 Real Madrid

1998/99 Man. United

1997/98 Real Madrid

1996/97 Dortmund

1995/96 Juventus

1994/95 Ajax

1993/94 Milan

1992/93 Marseille

1991/92 Barcelona

1990/91 Crvena zvezda

1989/90 Milan

1988/89 Milan

1987/88 PSV

1986/87 Porto

1985/86 Steaua

1984/85 Juventus

1983/84 Liverpool

1982/83 Hamburg

1981/82 Aston Villa

1980/81 Liverpool

1979/80 Nottm Forest

1978/79 Nottm Forest

1977/78 Liverpool

1976/77 Liverpool

1975/76 Bayern

1974/75 Bayern

1973/74 Bayern

1972/73 Ajax

1971/72 Ajax

1970/71 Ajax

1969/70 Feyenoord

1968/69 Milan

1967/68 Man. United

1966/67 Celtic

1965/66 Real Madrid

1964/65 Internazionale

1963/64 Internazionale

1962/63 Milan

1961/62 Benfica

1960/61 Benfica

1959/60 Real Madrid

1958/59 Real Madrid

1957/58 Real Madrid

1956/57 Real Madrid

1955/56 Real Madrid

 

Renditja

 

Real Madrid  9 here

AC Milan  7

Liverpool  5

Ajax  4

Bayern Munich  4

FC Barcelona 4

Inter Milan 3

Manchester Utd  3

Juventus 2

FC Porto 2

Benfica 2

Nottingham Forest 2

Aston Villa 1

Borussia Dortmund 1

Celtic   1

Feyenoord 1

Hamburg 1

Olympique de Marseille 1

Porto 1

PSV Eindhoven 1

Red Star Belgrade 1

Steaua Bucharest 1

 

Shtetet

 

Spanja 13 here

Italia 12

Anglia 11(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora