E marte, 25.06.2024, 08:52 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: A nuk eshte koha qe Shqiperia te jete e Shqiptarit?!

E diele, 29.05.2011, 05:03 PM


A nuk eshte koha qe Shqiperia te jete e Shqiptarit?!

 

Nga Ilir Dardani

 

Korbat islamike ne Kosove (gjithmone kam preferuar te perdor Dardani, por duke qene ne brendesi te aktualitetit te poshter mendoj se nuk e meriton kete emer te Madh!) fluturojne erresueshem neper qiellin pa zot. Gjithmone jam munduar te anashkaloj myslimanet (e ndershem) dhe jam perqendruar tek Islamiket, por ne fund te dyja palet duket se do te perfundojne ne nje thes. Ne thesin e turpit dhe shkaterrimit te nje kombi. Dalengadale (ose me te shpejte) do te vije dita kur do te mungoje shfajesimi i veteshkaterrimit.

 

Nuk kane kaluar shume vite kur ne Kryeqytetin e Kombit Shqiptar, ne Shkoder shfaqeshin islamiket dhe kundershtonin nje bust per Nene Terezen. Kjo nuk ka ndodhur ne asnje vend te botes, por ndodh ne vendin e shqiptareve, te cilet refuzojne motren e tyre. Ndodh ne Kryeqendren e Krishterimit Shqiptar.

Eshte shume e veshtire ta besosh, e sidomos kur kemi te bejme me Shkodren. Por tashme te gjithe jemi te pranishem ne sofren e turpit islamik dhe jemi te vetedijshem. Gjithcka qe do na ofrohet ne te ardhmen do e kemi merituar. Te gjitha kombet e botes ecin drejt zhvillimit duke shfrytezuar edhe te pashfrytezueshmen per vetveten, per kombin, per pasardhesit.

 

Para pak ditesh, ketu ne Zemra Shqiptare lexova nje reportazh nga shkrimtari dhe publicisti i njohur, Sejdi Berisha. Peja ne shfaqej si ‘’qender historike’’ dhe ‘’vater e kultures’’! Sigurisht qe shkrimtari e ka ne gjak fantazine, apo deshiren e mire per te zbukuruar, por realisht Peja nuk mund te jete ‘’vater e kultures’’. Historia e Pejes na fillon para (vetem) 100 vitesh dhe ne pikat kulturore-historike na ofrohet vetem islamizem dhe (sigurisht) asgje arberore, ilire, apo edhe e krishtere. Kur ne kete artikull te gjate nuk ndesh askund ne dicka 100% shqiptare nuk do te cuditesh qe pejanet do te urrejne Nene Terezen dhe kjo fale edhe ndihmes se shkrimtarit Berisha dhe padyshim edhe shumices se shkrimtareve ne mbare trojet shqiptare. I vetmi shkrimtar qe ka dhene maksimumin per kombin e tij eshte Kadare, i cili ka ‘’flijuar’’ dhjetra mijera libra, sepse islamiket nuk i duan DriteDhenesit. Erresira eshte armiku i drites.

 

Ne vendet ku dominon islami nuk kemi demokraci. Vendi (me shumice myslimane) me demokratik te bote eshte Shqiperia dhe kjo fale ‘’injorances fetare’’ dhe gjeografise, por sigurisht qe edhe ardhja e islamit me Shpate. Injoranca fetare ka ndikuar direkt ne mos-formimin e myslimanit te zellshem, sic mund te gjendet me shumice ne te gjitha vendet e tjera islamike te botes.

Ja si shprehet afersisht nje shqiptar (mysliman) i nderuar nga Kosova: ‘’Nga mos-njohja e shtetit te Kosoves nga vendet arabe ne duhet te refuzojme mbajtjen e Ramazanit’’. Pra harrohet ‘’zoti’’ dhe pranohet se shqiptari i eshte bashkuar kultures arabe dhe realisht ai ‘’allahu’’ nuk figuron askund.

Ata shqiptare qe jane te formuar islamikisht jane terroriste, urrejtes dhe vrases qe duan nje komb te vetem islamik, i cili e ka ‘’amanet’’ nga ‘’allahu’’ pushtimin e botes me dhune.

 

Nese pena  e shkrimtarit Berisha nuk dokumenton aspak krishterim dhe kulture origjinale shqiptare ne historine e nje qyteti, ndryshe ndodh me shkrimtarin dhe studiusin Arberor nga Gjilani, Nuhi Ismajli, i cili pervec zbardhjes se kultures-historike shqiptare jep mesazhe te medha kombetare. Studimet e tij ne pergjithesi jane te nje niveli te larte, por vecoj studimin aktual ''Fillime te hershme te arsimit kombetar shqip'' (botuar ne Zemra Shqiptare). Duke lexuar kete artikull shqiptaret do te reflektojne, do te njihen me veteveten, do ta kuptojne se te mohosh kombin tend per kombet e huaja pushtuese eshte vetevrasje, do ta kuptojne se te emerosh femijet me emra pushtuesish aziatike eshte nje akt vulgar, eshte nje dhune kulturore dhe kombetare.

 

Islamiket e Pejes (myslimane te formuar islamikisht) sapo degjuan se do te vendoset nje bust i Nene Terezes ne qytetin e tyre dolen me deklarata kunder, duke mohuar edhe ate qe e ka thene vete (''Me gjak jam shqiptare'') perpara gjithe botes.

Presidenti Rugova (kurre nuk do te linde nje Rugove tjeter, fatkeqesisht) ofroi nje kishe katolike me emrin e saj, ne qender te Prishtines. Pra, nje kishe mijera vjecare shqiptare katolike me emrin e nje shenjtereshe shqiptare, me emrin e femres shqiptare qe u be Simbol i Miresise ne mbare boten.

Sigurisht qe korbat islamike verbohen nga njeriu qe ndihmoi njerezit e varfer sepse jane krijesa te derguara nga djalli.

Islamiket (myslimane te formuar islamikisht) dolen kunder Nene Terezes, kishes dhe kunder Rugoves, sic jane gjithmone kunder Gjergj Kastriotit.

Megjithate Kisha u ndertua sepse ende mbetet pakice ‘’myslimani i formuar islamikisht’’.

Por deshtimi i islamikeve ne Prishtine do te sillte propozime ‘’per barazi’’ (keshtu po vepron edhe Edvin Rama ne Tirane) me idene e ndertimit te nje xhamie po kaq te madhe, e cila, si te gjitha xhamite e tjera, do te mbante emrin e nje prej pushtuesve, Sulltan Mehmeti apo Sulltan Murati, ne te cilen kurre nuk do te flitej shqip, ne te cilen kurre nuk do te predikohej dashuria per Shqiperine por vetem urrejtja per te - e dashuria per pushtuesit dhe mbare boten e huaj islamike.

 

Islamiket (myslimane te formuar islamikisht) jane kunder cdo vlere te mirefillte shqiptare, duke filluar me Gjon e Gjergj Kastriotin, Pjeter Bogdanin e Pjeter Budin, Pal Engjellin e Leke Dukagjinin, Gjergj Fishten,  Faik Konicen e Fan Nolin, Nene Terezen, Ibrahim Rugoven e Ismail Kadarene.

Per Korbat Islamike Shqiperia njeh si vlera: Sulltanet..deri tek ushtari me i ulet i ushtrise pushtuese islamo-osmane, Haxhi Qamilin, Shefqet Krasniqin, Abdi Baleten e Rexhep Qosjen.

Per Korbat Islamike Shqiperia duhet te integrohet ne fshatrat me te humbura te Azise e Afrikes, mashkulli duhet te jete ‘’pronar i femres skllave dhe femijeve skllave’’, femrat duhet te mbulohen dhe meshkujt te mjekrohen e tlinohen, si ‘’vellezerit dhe motrat’’ e fshatrave te Azi-Afrikes.

Korbat islamike udhehiqen nga hoxhallaret e Kosoves dhe Maqedonise (pa harruar edhe ndonje ne Shqiperi), te cilet nuk njohin komb tjeter pervec atij islamik, sepse kombi islamik iu ofron shume leke, kurse kombi i varfer shqiptar nuk ua mundesohen biznesin pervers dhe antinjerezor ne emer te ‘’allahut’’.

 

Ndryshe nga historia e deritashme, kete here shqiptaret e kane ne dore fitoren dhe humbjen e tyre. Gjithmone humbja arrihet me lehte, mjafton te mos besh asgje dhe te lejosh kundershtarin te veproje. Edhe nese fitorja nuk do te ishte domosdoshmeri por thjesht nje ‘’hobby’’, shqiptaret duhet te fitojne sepse humbja historike i ka pozicionuar ne vendin e fundit, ne kategorine e fundit.

Per te ndryshuar Historine e Kombit Humbes duhet ndihma e cdo njeriu qe ka gjak shqiptari, qe nga njeriu i thjesht (duke emeruar femijen e tij me emer shqiptaro-europian dhe duke kerkuar mbiemrin e tij te kohes se parapushtimit islamo-osman) deri tek intelektualet (duke pastruar gjakun e njollosur dhe duke dhene mesazhe te Medha).

Ate cfare Zoti ka dhene per Shqiptaret e kane shijuar Dreqerit e Shkretetirave. A nuk eshte koha qe Shqiperia te jete e Shqiptarit?!(Vota: 47 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora