E premte, 19.04.2024, 11:47 PM (GMT+1)

Faleminderit

Engjëll Koliqi: Një dhembje e përhershme

E shtune, 13.03.2010, 10:05 PM


Engjëll Koliqi

NJË DHEMBJE E PËRHERSHME

(kushtuar tezakut tim Krist Ramaj-t, veprimtarit të palodhshëm të çështjes sonë kombëtare)

Lotët më shkojnë gurrë
Si n’atë ditë të zezë
Edhe sot
Edhe nesër
E gjithmonë
Deri në çastin e vdekjes sime
...
Atje në Stubëll
Një trup i mbetur pa jetë
Ishte rrezuar përdhe
Na kishte lënë lamtumirën
Në këtë botë të zezë
Për të shkuar n’amshimin e lumturuar
Nga froni i dashurisë
Në Parajsë
Bashkë me shenjtërit e urtë
Ta lut Zotin për ne
Për tokën tonë të bekuar
Për Dardaninë e shenjtë
Për mbarë Ilirinë
...
Më kujtohet sot
Në këtë 11 mars të historisë sonë të re
Kur u ngritëm bashkë
Me elitën revolucionare të Dardanisë
Të kërkojmë liri
Dhe mvetësi
-
Sot i kemi të gjitha
Këtu në tokën tonë të shenjtë
Lirinë ndërtojmë
Dashurinë lulëzojmë
Krist i dashur
Na mungon vetëm ti
Shumë dëshmorë e dëshmitarë
Të kësaj kthese
-
Një ditë të afërt
Bashkë me ju do të vallëzojmë
Në vallen e bekuar të Ditës sonë të Madhe
Të Ilirisë së Bashkuar
Të dashurisë
Të besës
Të njerëzisë!
Garlate (Lecco), 11 mars 2010 

UN DOLORE PERMANENTE
(dedicata al mio cugino Krist Ramaj, l’operatore instancabile della nostra questione nazionale)

Le lacrime mi sorgono come un fonte
Come in quel giorno nero
Anch’oggi
Anche domani
E sempre
Fino al momento della mia morte
Lì a Stublla
Un corpo rimasto senza vita
Era caduto per terra
Ci ha lasciato l’addio
In questo mondo nero
Per andare in beata l’eternità
Dal trono dell’amore
In Paradiso
Insieme ai saggi santi
Pregare Dio per noi
Per la nostra benedetta terra
Per la santissima Dardania
Per l’intera Iliria
Mi ricordo oggi
In questo 11 marzo della nostra nuova storia
Ci siamo alzati insieme
Con l’elite rivoluzionaria di Dardania
Di chiedere la libertà
E l’indipendenza
-
Oggi l’abbiamo tutto
Qui nella nostra santissima terra
Costruiamo la libertà
Fioriamo l’amore
Carissimo Krist
Ci manchi solo tu
Tanti martiri e testimoni
Di questa svolta
-
Un vicino giorno
Danzeremo insieme a voi
Nel benedetto ballo del Grande Giorno
Dell’Unita Iliria
Dell’amore
Della fede
Dell’umanità!
Garlate (Lecco), 11 marzo 2010 


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora