E marte, 14.07.2020, 06:21 PM (GMT+1)

Suzana Kuqi: Indiferenca

Nuk eshte sigurisht mungesa e reagimit ndaj nje lajmi shqetesues e trondites, qe me nje femije eshte abuzuar e me pas e kane vrare, se nje person ka vdekur se eshte shtypur me makine pasi ne timon ishte nje i paafte apo i dehur, se djali...

Ndue Ukaj: Kosova larg Konferencës Islamike

Në muajin maj të viti të kaluar, deri sa diskutohej se a duhet të merr pjesë Kosova a jo në një konferencë të shteteve islamike në Islamabad, pata shkruar: “Shtetet islamike aspak s’do bindeshin nëse Veton Surroi e Lutfi Haziri...

Ramadan Sokoli, patriarku i etnomuzikologjisë shqiptare

Thesari ynë i vlerave dhe i traditës kulturore, ka qenë objekt i kahershëm i shkencave albanologjike dhe prej shekujsh ka tërhequr vëmendjen e studiuesve më të shquar shqiptarë e të huaj. Kontributet madhore të albanologëve shqiptarë...

Agim Vuniqi: Republika amerikane në zemër të Evropës

Nuk ka dyshim që e ardhmja e Kosovës është shpresëdhënëse për të gjithë qytetarët e saj, të cilën disa analistë të huaj e quajnë republikë amerikane në zemër të Evropës. Njerëzit e zakonshëm gjithnjë e më pak i kushtojnë vëmendje...

Nuhi Ismajli: Skënderbeu sipas pikëpamjeve antishqiptare

Figura e kryeheroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, që nga ditët e para të lavdisë së tij e gjer më sot, ka frymëzuar vepra të shumta e të larmishme të fushave të ndryshme të krijimtarisë së autorëve shqiptarë...

Adnan Abrashi: Kosova e pavarun me pesë sovranitete

Pas sa e sa, premtimeve, gënjeshtrave dhe parashikimeve të dështuara, më në fund, më 17 shkurt të këtij viti, Kuvendi i Kosovës, përmes aprovimit të një deklarate solemne, edhe formalisht e shpalli Republikën e Kosovës si shtet të pavarur...

Shuhet Rilindasi i fundit

Me hidhërim të thellë, sot, populli shqiptar dhe gjithë trashëgimia e jonë kulturore shqiptare përcjell për në banesën e fundit prof. Ramadan Sokolin, personalitetin më të shquar të studimeve në fushën e trashëgimisë shpirtërore shqiptare...

Ceshtja Heath Ledger

Ne rastet kur ndodh humbja e dikujt qe le pas miliona, nuk kemi te bejme vetem me dhimbjen e njeriut, por nje nga ceshtjet apo problemet qe vijne pas, eshte dhe trashegimia.Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora