E hene, 30.03.2020, 08:21 PM (GMT+1)

Ismail Kadare: Shqiptarë, duajeni më shumë veten!

Në këtë intervistë shkrimtari Ismail Kadare flet për situatën në të cilën po kalojnë shqiptarët, për problemet që po kalon Shqipëria në luftën kundër korrupsionit dhe thellimit të reformave, për pavarësinë e Kosovës dhe grindjet...

Mërgim Korça: Një libër që duhet lexuar nga çdo shqiptar

Shum’i dashur Niko si edhe pjesëtarët e familjes tënde të nderuar. Të dashur miq të Nikos, pjesëmarrës, Të nderuar bashkatdhetarë, zonja e zotërinj, Nuk kam se si ta shpreh ndryshe, veçse plotësim i vullnesës së Zotit të Plotfuqishëm...

Moska më 28 nëntor 1953 dhe filmi "Skënderbeu"

Të gjithë shqiptarët e dinë se më 28 nëntor nuk ka ndodhur vetëm ngjarja e shënuar e Ditës së Pavarësisë, por edhe çlirimi i Krujës nga Skënderbeu. Madje, projektuesit dhe realizuesit e 28 nëntorit 1912 këtë ditë e kishin zgjedhur...

Jozefina Topalli: Letër e hapur

Sot merr udhë Java Ndërkombëtare  kundër Dhunës në Familje. Parlamenti Shqiptar është angazhuar prej kohësh në një fushatë që unë e konsideroj aksion politik kundër këtij fenomeni që fatkeqësisht vazhdon të vrasë...

Lorik Cana: Na bashkon kombëtarja

Marr shkas për t’iu drejtuar gjithë sportdashësve anembane trojeve shqiptare me këtë letër të hapur, pasi pas dy ndeshjeve të fundit, që për fat të keq i humbëm, një luftë e paprecedent ka nisur kundër personit tim dhe bashkëlojtarëve të mi...

Xhafer Leci: Qëndresa e Jasharajve, histori më vete...

Me siguri, njerëzit jo vetëm nga pamja fizike, por edhe ajo shpirtërore nuk janë të njejtë. Masakrat e Jasharajve të 5 marsit 1998, si dhe qindra të tjera që ndodhën gjatë luftës çlirimtare 1998-99 në tërë territorin e Kosovës, janë rastet...

Albert Zholi: Metropolet, ushqimi, uji dhe zjarri

Pas zjarreve të shumtë anembanë botës pas kësaj vere ankthndjellëse, ku nuk munguan as zjarret brenda kryeqyteteve, në pah kanë dalë shumë probleme. Aktualisht sot në botë ka më shumë se 760 qytete me më shumë se 1 milion...

Sali Bollati: Pse duhej vizita e presidentit shqiptar ne Greqi

Greqia dhe  Shqiperia megjithese jane fqinje qe nga lashtesia nuk kane mbajtur asnjehere  maredhanie te verteta  miqesore.  Greqia  kur luftonte armiqte, qe ne  fakt ishin clirimtaret e vertete te saje, anglo-amerikanet, gjeti mbeshtetjen...

Semundjet qe kuron bima e Valerias

Dhembjet e stomakut, te kokes apo pagjumesia jane disa probleme qe kurohen zakonisht me ndihmen e medikamenteve, por edhe mjekimi me ane te çajrave me bime mjekesore ka dhene rezultate shume te mira...

Kurat popullore per sherimin e diarrese

Diarreja nuk eshte nje semundje, por nje simptome. Ajo shoqerohet me dhimbje barku. Dhimbjet dhe spazmat e barkut kane dhe mjekimin e tyre popullor. Per diarre flitet kur heqja e barkut eshte me e shpeshte se tri here ne dite...

Mëshirë për vetveten ose "Puthja e djallit"

Teksa dilja nga shfaqja "Pamje nga ura" e Teatrit Kombëtar, nuk më bënte zemra të kthehesha në shtëpi. Desha të ecja pakëz, të bluaja atë që ajo më fali, paçka se disa studentë më ftuan të pija një kafe me ta. Fjala, ende e ngrohtë...

Si do të paraqitet nesër Shqipnia në Europë?

Kur Shqipnia ishte shtet i fortë e bante pjesë aktive në KNER (për ata që s’e dijnë, kujtojmë se KNER-i ka qenë: Këshilli i Ndihmës Ekonomike Reciproke i vendeve të Paktit të Varshavës), deri në vitin 1961, eksportonte në botën...

Syri magjik, Çmimi i dhjetë

Çmimi i dhjetë për filmin e fundit të regjisorit Kujtim Çashku, “Syri magjik”. Kësaj here çmimi më i fundit vjen nga Shkupi, ku në Festivalin Ndërkombëtar “CINEDAYS European Film Festival 2007”, aktorja kryesore e filmit Arta...

UÇK, një 10 vjetor historik

Luftërat çlirimtare përbëjnë momente shumë të rëndësishme në historinë e çdo kombi. Tradicionalisht, ato kanë tërhequr interesin e politikanëve, historianëve dhe akademikëve në përgjithësi, duke u shndërruar në një...

Mërgim Korça: 95 vjetori i krijimit të Shtetit Shqiptar

Dy janë datat e shënuara përgjatë rrugës shtetformimit tonë të cilat data kanë mes tyre mbi katër shekuj e gjysëm grindje e luftëra të pafund: 28 Nëntori i vitit 1443 kur Skënderbeu vajti dhe e ngriti flamurin e tij në Krujë me piksynimin...

Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese