E shtune, 07.12.2019, 07:07 PM (GMT)

Kosova vlerësohet me çmim nga Çamëria

Mbrëmja e së dielës mbushi me fishekzjarrë një copë qielli mbi Sarandë. Midis detit dhe qiellit, mes skenës dhe spektatorit u krijua një përzierje ngjyrash, dritash, ritmesh, melodish, lëvizjesh, emocionesh. Ishte Ansambli i Fierit ai që dha...

Përshpirtëria eukaristike te Nëna Tereze

Nga Don Kolë Gjergji - E lumtura Nëna Terezë është bërë simbol i bamirësisë në botë. Veprimtaria e saj e pakursyer ndaj të varvfërve ndër më të varfër, ndaj më të mjerëve nëpër rrugët e Kalkutës, ka mahnitur mbarë njerëzimin. Vallë, prej nga buron ajo forcë e saj për një veprimtari kaq të madhe? Pa mëdyshje...

Kur popullin e shkel fataliteti dhe shtetarët kalërojnë mbi pegas

Nga Albert Vataj - Nëse vërtetë e gjithë përgjegjësia e kufizimeve të gjata të energjisë elektrike dhe ujit të pijshëm duhet ta mbajë perëndia, atëherë këto shtetarë duhet ta ndajnë, nëse taksat duhet t’ia japim perëndisë, apo të vazhdojë t’i mbajë...

Liliana Cavolli: Muzika është dashuria ime

Liliana Cavolli u shqua si artiste e rrallë, e cila pushtoi majat e muzikës zbavitëse, por shkëlqeu edhe në zhanre të tjera. Liliana u lind në Prizren më 5 maj të vitit 1942 nga nënë Miseretja-aktore dhe këngëtare dhe babai Isak Cavolli ...

Folklori çam perla mes këngëve dhe valleve në festivalin mbar kombëtar

Për 3 orë e gjysmë sarandjotët kanë ndjekur mbrëmjen e së premtes Festivalin e Parë të Këngës dhe Valles për Çamërinë. Konkurruan gjashtë grupe: Grupi Folklorik i Markatit, grupi “ Thesprotia – Çamëria ” Vlorë, grupi “ Zëri i Bilbilit ”, Grupi çam i Rrogozhinës, shoqata polifonike shqiptare grupi “ Bashkimi ” i...

Një gonxhe në festivalin e feve

Atëherë ajo ishte thjesht Gonxhe. Një ditë do të ishte nëna e të gjithëve, një shenjtore mëshirëplotë, në të gjallë e pas vdekjes. "Kur Nënë Tereza ishte Gonxhe", është filmi më i ri i dokumentar i regjisorit Ylli Pepo. Një film që përfaqëson Shqipërinë në Festivalin e Filmit mbi religjonet në Trento...

Albana Temali: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Ferdinand Bjanku

Ferdinand Bjanku "figlio d'arte", prej mëse 15 vitesh ka lëne vendlindjen e tij, Shkodrën ku u formua si muzikant dhe është vendosur në kryeqytetin e Italise, në Romë ku vazhdon aktivitetin e tij artistik. Si instrumentist, kompozitor e kantautor e si trashëgues i traditës së interpretimit të këngës popullore, prej vitesh ai ka sjellë me sukses në skenat italiane pjesë të muzikës e kulturës shqiptare. Që në vitet e para të mbërritjes në Itali është aktivizuar me shoqatat kulturore shqiptaro-italiane...

Ndue Ukaj: Të themelohet çmimi ndërkombëtar "Nëna Tereze"

Ne si komb, në saje të Nënë Terezës mund të jemi shembulli më emblematik për kulturën e dashurisë, për kulturën e paqes, për kulturën e humanizmit. Prandaj, që t'i manifestojmë këto vlera të përjetshme dhe ta ngrehim në piedestalet...

Dilemat tona për Zogun dhe zogjtë

Javën e shkuar dy ngjarje fare mirë mund t’I lidhje me Zogun. Në Shkodër dy veta vranë një të tretë. Ky I fundit donte të blinte një kanarinë – lloj zogu – I cili kushtonte vetëm një euro. Kjo I kushtoi jetën, ndërkohë që tregoi sesa vlen vërtetë jeta...

Dy ekspozita në nderim të Nënë Terezës

Dy ekspozita priten të çelen në Tiranë, në 5 dhe 6 shtator , në kujtim të 10 vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, e cila që kur ndërroi jetë në vitin 1997, në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, përkujtohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën...

Netzer përballë Beckenbauer

Në mbarimin e viteve Gjashtëdhjetë Republika Federale Gjermane (BRD) u lëkund nga ndryshime të mëdha; në vitin 1966 u formua për herë të madhe një qeveri "koalicioni të madh" midis kristiano - demokratëve dhe socialdemokratëve; dy vjet më vonë shpërtheu në mënyrë shumë të dhunshme...

Vojsava Lika e Greqisë – fenomeni shqiptar i Osaka 2007

Vështroni këto tri foto. E para, ajo ku duket një vajzë 17-vjeçare duke hedhur shtizën, zbehtësisht është e gjitha e markës shqiptare dhe daton më 1 shtator 1987. Dy të tjerat janë të markës botërore të IAAF (Federata Ndërkombëtare e Atletikës së lehtë) dhe datojnë...

James Buchanan

Kur ishte djalosh punoi në dyqanin e të atit dhe më vonë u diplomua në Dickinson College në Carlisle. Fillimisht e përjashtuan për sjellje të keqe nga kolegji, por u diplomua në 1809 me rezultate të shkëlqyera. Më vonë, studioi drejtësi dhe filloi...

Pjetër Gjoka, Apoloni i skenës shqiptare

Është folur e shkruar rreth jetës së Pjetër Gjokës, por megjithatë portreti i tij i jashtëzakonshëm përsëri mbetet i paplotësuar ashtu siç duhet, sepse ai nuk ishte thjeshtë vetëm një aktor e regjisor i mrekullueshëm, por edhe një kampion ...

Busheku me ujin e freskët vendi I përzgjedhur për të festuar

ELBASAN-nisur nga historia e zonës së Shpatit dhe sidomos nga kthimi I emigrantëve, Komuna Shushicë ka vendosur të përdorë pikën turistike të Bushekut për të festuar ditën e përcaktuar si festë lokale,18 gushtin. Qindra banorë të zonave, grupe artistike të veshur me kostume...

Biografia, i vetmi mbrojtës që frenonte Vasil Rucin

Dëshirë e fshehtë, gjunjëzimi i Barcelonës në Vlorë. Në "Kamp Nou", stadiumin gjigant gjunjëzimi erdhi vetiu, kur dielli po perëndonte. Nën drita të magjishëm, u panë sytë e barcelonasve të trishtë. Një profesion tjetër dukej që po rilind te Vasili, me të cilin sërish ka prekur edhe...

Stinë e begatë për filmin shqiptar

Teksa yjet e kinematografisë botërore zbresin plot sharm në tapetin e kuq të Venecias (fatkeqësisht edhe këtë vit kinemaja shqiptare nuk merr pjesë), këto ditë në Festivalin e 57-botëror të filmit, regjisori Fatmir Koçi dhe grupi i tij i xhirimit, nën temperatura afër 40 gradë, në Shkodër po punon...

10 vjet pa Nënë Terezën

Papa Gjon Pali II lumturoi në tetor të vitit 2003 Nënën Terezën e Kalkutës, duke e përshpejtuar shenjtërimin e saj për ndihmën e dhënë të varfërve. "Me autoritetin tim apostolik, ne garantojmë se shërbëtorja e nderuar Nënë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese