E merkure, 30.11.2022, 06:27 PM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Datëlindjet e mëdha të kombit - Shtjefën Gjeçovi

Me 12 korrik 1874, në mes të Kosovës, u lind Shtjefën Gjeçovi, shqiptari i parë në histori që mori titullin “doctor honoris causa”, nga njëri prej universiteteve më të vjetëra në botë, Universiteti i Leipzig-ut në GjermaniKur Faik Konica e vizitoi në famullinë e tij në Gomsiqe të...

Blerim Latifi: Adem Jasharët lindin rrallë

10 korrik 1945, 77 vjet më parë. Vendi: Prizren. Ngjarja: Konferenca e KKÇ-së. Çështja: Bashkimi i Kosovës me Serbinë. Komunistët kosovarë, në krye me Fadil Hoxhën, janë para një dileme të madhe:-Nëse kundërshtojnë këtë bashkim, atëherë i pret fundi, burgu ose vrasja!...

Blerim Latifi: Dëshmori pa fotografi

Sot nuk kemi asnjë fotografi të tij me uniformë të UÇK's. Askush nuk e fotografoi. Ai është heroi pa fotografi. Dhe rrallë e zë në gojë ndokush emrin e tij. Sepse të shumë janë ata që nuk arrijnë ta kuptojnë dhe kurrë nuk do ta kuptojnë thelbin e UÇK- së dhe të luftëtarit autentik të saj, siç ishte Driton Ibrahimi...

Blerim Latifi: Trupat e NATO's hëngrën gënjeshtrën serbe

Kur trupat e NATO's po marshonin në Kosovë në qershor të vitit 1999 dikush nga serbët u kujdes që atyre t'u jepnin disa fletushka në të cilat u thuhej se Monumenti i Betejës së Fushë Kosovës të vitit 1389, i ngritur mbi një rrafshlartë në fshatin Gazimestan, është monument i periudhës mesjetare...

Blerim Latifi: Xhevdet Bajraj ishte zotni në poezi dhe në jetë

Dita kur Britania e Madhe vendosi të dalë nga Bashkimi Europian, është dita kur ka vdekur procesi i zgjerimit të tij me anëtarë të rinj.Prandaj më kot vendet e Ballkanit Perëndimor presin të integrohen në BE. Ata që ende u besojnë premtimeve të Brukselit, duket të kenë probleme bazike me të kuptuarit e realitetit...

Blerim Latifi: 'Ballkani i Hapur' ka përça shqiptarët

Është e dukshme se "Ballkani i Hapur" i ka përça ndjeshëm shqiptarët, Prishtinën dhe Tiranën. Dita e parë e qëndrimit të Ramës në Kosovë ishte vizitë miqve të Ballkanit të Hapur. Sot ka takim me armiqtë e Ballkanit të Hapur, të cilët janë vetë qeveria e Kosovës.Urojmë që mbledhja e përbashkët e dy qeverive të mos jetë...

Blerim Latifi: Varfnia kulturore e Prishtinës është e tmerrshme

Prekazi, vendi ku kishte shpërthyer kryengritja e UÇK-së 15 muaj më parë, vazhdonte të mbahej i mbërthyer nga forcat serbe. Sikur donin që aty të shkaktonin gjamat e fundit para se të largoheshin nga Kosova. Dhe në mesditën e 7 qershorit, në agun e lirisë, në pragun e shtëpisë, ku u lind dhe u rrit, ra dëshmori i fundit i Prekazit, Fadil Latifi...

Blerim Latifi: Një urim shqip i kohëve homerike

''Sokaku i të marrëve” në Gjirokastër. Kjo rrugicë, që në shikim të parë duket një rrugicë krejtësisht e rëndomtë, ka marrë famë ndërkombëtare falë dy njerëzve që me jetën e tyre eksploruan horizonte të ndryshme të marrëzisë njerëzore...

Blerim Latifi: Një shënim për datën kur lindi Kastrioti i Madh

Në mesin e shekullit XV kur invadimi otoman i Europës dukej aq afër, dy burra të Ballkanit po luftonin fort kundër këtij invadimi. Njëri shqiptar, tjetri rumun. Shqiptari quhej Gjergj Kastrioti, rumuni quhej Vlad Tepeshi-Drakula. Të dy shpejt do ta pushtonin imagjinatën e Europës së tmerruar nga shpata otomane...

Blerim Latifi: Rama po vazhdon të bëjë apologjinë e Vuçiqit

Rama po vazhdon të bëj apologjinë e Vuçiqit. Tash edhe për militarizimin e Serbisë. Serbia po armatoset për vetëmbrojtje, paska thënë. Do të thotë Serbia na qenka e rrezikuar. Po prej kujt? Rama duhet të na e thotë. Mos vallë prej Kosovës? Apo prej Malit të Zi? Apo prej Bosnjës?...

Blerim Latifi: Feja!

Feja konsiderohet nga njerëzit e thjeshtë si e vërtetë, nga të mençurit si iluzion dhe nga sundimtarët si e dobishme, thotë një urti e lashtë romake. Saktësia e kësaj urtie është provuar me mijëra herë e vazhdon edhe sot të provohet. Njerëzit e thjeshtë nuk janë mendimtarë, sepse as nuk kanë kohë e as mundësi të jenë të tillë...

Blerim Latifi: Krimi i organizuar në fushën e konsumit në Kosovë

Gjatë këtij viti Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka asgjësuar rreth 40 ton mish, i cili, ndonëse me afat të skaduar të përdorimit, ka qenë gati për t’u shitur në marketet kosovare.Kjo tregon se në çfarë përmasash zhvillohet krimi i organizuar në fushën e konsumit në Kosovë...

Blerim Latifi: Qysh përsëritet historia

Viti 1975. Amerikanët tërhiqen nga Vietnami. Të trimnuar nga humbja e tyre, rusët mendojnë se është koha për të treguar superioritetin e tyre në pushtimin e një vendi.Nuk vonojnë dhe e sulmojnë Afganistanin. Pushtimi shkon keq e më keq. Në fund detyrohen të tërhiqen me disfatë të...

Blerim Latifi: Rrethi i të çmendurve

Pothuajse të gjithë e prisnin se pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, edhe Ballkani do të trazohej. Në fakt po ndodhë e kundërta : në qetësi Ballkani po e shijon borën e fundit të dimrit.Si shpjegohet kjo qetësi?Mendoj se mes disa faktorëve është në pyetje edhe faktori...

Blerim Latifi: E di një histori trishtuese nga baba im

E di një histori trishtuese nga baba im. Në moshën dhjetë vjeçare ai i kishte parë me sytë e tij se si komunistët me forcë ua kishin marrë grurin në hambar dhe miellin në magje. Tito ishte prishur me Stalinin dhe ky i kishte vënë embargo drithi Jugosllavisë. Të gjitha shtetet tjera satelite të Moskës kishin vepruar njëjtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora