E shtune, 25.09.2021, 04:33 PM (GMT+1)

Kryeshkrim » Latifi

Blerim Latifi: Mrekullia e Besës Shqiptare

Historia e marrëdhënieve midis shqiptarëve dhe hebrenjëve është e gjatë. Zanafilla e saj shtrihet thellë në histori. Gjurmët e para të saj i gjejmë në kohën e sundimit romak. Roma, sikurse dihet, kishte krijuar një perandori e cila shtrihej në tri kontinente, Europë, Azi dhe Afrikë. Brenda kësaj perandorie...

Blerim Latifi: Filozofi që nuk e harroi kurrë gjuhën e babës

Kur Kongresi i Manastirit kishte vendosur që për shkrimin e gjuhës shqipe të përdorej vetëm alfabeti latin, në Stamboll kishte shpërthyer një reaksion i madh kundër këtij vendimi. Qeveria e xhonturqve kishte filluar një fushatë agresive për ta kundërshtuar alfabetin latin dhe imponimin e alfabetit arab për shqipen e shkruar...

Blerim Latifi: Bota Serbe!

Dje në Beograd u zhvillua një paradë ushtarake dhe Vuçiqi urdhëroi të gjithë serbët të ngrisin flamurin dhe të kremtojnë festën e re të shpikur dhe të emërtuar nga ai si "Dita e Unitetit Serb".Po pse e zgjodhën pikërisht 15 shtatorin si ditën e kësaj feste?15 shtatori shënon të ashtuquajturën dita e fitorës serbe...

Blerim Latifi: Historia e një gryke

Lugina që shihni në fotografi shënjon kufirin që ndan rajonin e Drenicës nga ai i Mitrovicës. Nëpër të kalon rruga që shpie nga Mitrovica në drejtim të Pejës. Është një luginë e vogël, që në pranverë të mahnit me panoramën e bukur, ndërsa dimrit të shkakton një ndjenjë të vogël mërzitjeje, me pamjen e zymtë të malit të zhveshur...

Blerim Latifi: Shtetet që kanë kryer mizori investojnë në politikat e harresës

Shtetet që kanë kryer mizori mbi popujt tjerë investojnë shumë në politikat e harresës dhe të falsifikimit të historisë. Ato bëjnë çdo gjë që krimet e tyre të harrohen, gjurmët dhe dëshmitë të zhduken dhe të vërtetat e njohura botërisht të falsifikohen.Serbia është shembull tipik i këtyre shteteve dhe duhet të jesh ...

Blerim Latifi: Lufta kundër skenarit të errët antishqiptar nuk është fituar ende

Pas 11 shtatorit 2001 kryetema e politikës ndërkombëtare ishte bërë lufta kundër terrorizmit. Në atë kohë shërbimet serbe të inteligjencës menduan se ishte momenti i volitshëm për ta shkatërruar imazhin e Kosovës duke e paraqitur atë si tokë pjellore për aktivitete terroriste. Që kjo të arrihej duheshin bërë gjëra konkret...

Blerim Latifi: Lufta e Spanjës nuk ishte kurfarë lufte e lavdishme

Sa herë që Kosova ka për të luajtur me Spanjën, dikush kujdeset që të na i përkujtojë shqiptarët që dikur morën pjesë në Luftën e Spanjës, me idenë se shiko se çfarë kemi bërë ne për Spanjën.Si nuk i lamë kurrë budallakitë e këtilla?Lufta e Spanjës (1936-1939) nuk ishte kurfarë lufte e lavdishme...

Blerim Latifi: Fëmijëve tanë u mësohej se ata ishin turq

Fotografi e vitit 1972. Nxënës të Shkollës Fillore “Azem Bejta” të Prekazit duke luajtur futboll në orën e Edukatës Fizike. Në prapavijë duket objekti i shkollës së vjetër të Prekazit, e ndërtuar nga pushteti serb në vitin 1927. Gurët për ndërtimin e saj ishin marrë nga kulla e Azem Bejtës, e shndërruar në gërmadhë pas...

Blerim Latifi: Fytyra e vërtetë e Serbisë

Mali i Zi vazhdimisht ka qenë i ndarë midis dy linjave të politikës nacionale: linjës independiste dhe linjës proserbe. Kur në vitin 1878 Mali i Zi u njoh shtet i pavarur në Kongresin e Berlinit, linja e parë u konsolidua nën sundimin e Krajl Nikollës.Në vitin 1918 shteti malazez u zhduk duke u ...

Blerim Latifi: Serbia i ka futur thellë duart në Podgoricë

Qeveria aktuale e Malit të Zi i referohet Kosovës me fusnotë, do të thotë me një referencë të para njohjës së pavarësisë së Kosovës. Ky shembull tregon nivelin e ndikimit të fuqishëm të Beogradit dhe Rusisë në forcat politike që tash janë në pushtet në Mal të Zi. Serbia i ka futur thellë duart në Podgoricë, me synimin ...

Blerim Latifi: Kritikat e Ramës për Bullgarinë, absurde!

Shqiptarët nuk kanë asnjë problem me bullgarët. Përkundrazi, pas kroatëve, ata janë populli më miqësor i shqiptarëve në Ballkan. Atë që Rama sot e bëri për Maqedoninë në Slloveni, kryeministri maqedon kurrë nuk do ta bënte për Shqipërinë. Në fakt historikisht ka ndodhur e kundërta: maqedonasit nuk kanë lënë mjet pa...

Blerim Latifi: Pushteti i pakufizuar në duart e njerëzve të kufizuar

Është e pafundme literatura mbi vuajtjet e disidentëve në regjimet komuniste, por nëse do të bëhej një vlerësim kritik i saj, nuk ka dyshim se vepra "Rrno vetëm për me tregue" e At Zef Pllumit do të merrte vlerësimet më të larta. Ajo është e të njëjtit nivel me, ta zëmë, "Arkipelagu Gulag" të Solzhenjicinit...

Blerim Latifi: Benjamini kishte të drejtë

Njerëzit që shajnë, ofendojnë, kërcënojnë e bëjnë thirrje linçuese kanë ekzistuar gjithmonë. Qysh se njerëzimi ka filluar t’i shkruaj analet e tij. Në kohë të ndryshme mendimtarët janë munduar të bëjnë definimin e tyre. Dikush i ka quajtur “barbarë”, dikush “primitivë”, dikush “të pakulturuar e të paedukuar...

Blerim Latifi: Kode të shkruara nga burrat!

Të gjitha kodet ligjore që janë krijuar para epokës moderne e legjitimojnë në mënyra të ndryshme dhunën e burrave ndaj grave. Për një arsye të thjeshtë: ato janë kode të shkruara nga burrat, pa i pyetur gratë.Dhe ata nuk janë ndalur me kaq.Kanë shkuar edhe më tej: "të drejtës" së tyre për të ...

Blerim Latifi: Në Tiranë lulëzon talibanizmi

Një lokal me stand-up comedy në Tiranë qenka mbyllur shkaku i kërcënimeve që paska marrë pas një përformimi artistik me ezanin.Çfarë dallon kjo ngjarje nga ato që po bëjnë aktualisht talebanët në Afganistan?Vetëm në një gjë: talebanët e Afganistanit ...

Blerim Latifi: Dhuna ndaj grave në Kosovë shënoi viktimën e rradhës

Dhuna ndaj grave në Kosovë dje shënoi viktimën e rradhës. Një vajze 18 vjeçare iu mor jeta në mënyrën më makabre të mundshme nga dy monstra me fytyrë njerëzore.Dhe, siç edhe jemi mësuar tashmë, me të dalë lajmi, nisi kori i reagimeve dhe dënimeve verbale të krimit...

Blerim Latifi: Çfarë mësimi sociologjik na jep rasti i Afganistanit?

Shtetformimi dhe kombformimi janë megjithatë dy gjëra të ndryshme. Dhe fati i të parit në shumë e shumë raste e situata varet nga fati i të dytit.Nuk mund të ndërtosh shtet modern, në kuptimin institucional dhe ideologjik të kësaj fjale, aty ku nuk ekziston kombi dhe ku besnikëria...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora