E hene, 03.08.2020, 10:34 AM (GMT+1)

Speciale » Namani

Qazim Namani: Trashëgimia kulturore në Prishtinë

Trashëgimia kulturore dhe historike në komunën e Prishtinës është duke u shkatërruar si pasoj e çrregullimeve administrative dhe përzierjes së kompetencave mes pushtetit lokal dhe atij qendror (Komunës së Prishtinës dhe MKRS). ...

Qazim Namani: Sektori i natyrës

Në vitin 1951 në kuadër të Muzeut të Kosovës themelohet edhe sektori i Natyrës. Në vitin 1956 ky sektor kishte 12 punëtor. Prej kësaj periudhe e deri në vitin 1964 punoi i pavarur...

Qazim Namani: Sektori etnologji-etnografi

Etnologjia si disiplinë shkencore filloi të zhvillohet në gjysmën e dytë të shek. XVIII, përkatësisht nga viti 1775. Në Prishtinë para luftës së dytë botërore...

Qazim Namani: Sektori i historisë

Kosova për shkak të pozitës gjeografike dhe strategjike është një nga vendet që ka zgjuar interes të fuqive të mëdha të kohës, dhe ishte arenë e shumë ngjarjeve historike...

Qazim Namani: Sektorët e Muzeut të Kosovës

Interesimi për të studiuar vlerat e trashëgimisë arkeologjike në Kosovë fillojnë që nga shekulli XIX, duke filluar nga francezi Pouqueville, anglezi Martin Leake, arkeologu francez...

Qazim Namani: Koleksionaret

Ky koleksion është i vendosur në xhaminë e Sinan Pashës në Prizren, hapja e këtij koleksioni për qytetar është bërë me 25 korrik 1969, pas shumë analizave u vendos që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora