E hene, 15.04.2024, 08:38 PM (GMT+1)

Speciale » Namani

Qazim Namani: Perandoria Osmane zbatonte politika diskriminuese vetëm ndaj popullit shqiptar

E hene, 29.01.2024, 08:55 PM


Lexoni e besoni!

Nga Dr. Qazim Namani

  nga viti 1776, ndaj popullit shqiptar, kishin filluar projektet e mëdha evropiane e osmane për shfarosje dhe asimilim. Në  këtë  kohë  u shfaqën teoritë  për krijimin e shtetit të  ri grekë, mbi kulturën dhe trashë giminë  e popullit shqiptar (TEORIA E WIKELMANIT).

  fund të  shekullit XIX në  Paris themelohet klubi polak, dhe gjermano veriorë  për organizimin e kryenritjeve të  popujve të  krishterë  evropian për dëbimin e P. Osmane nga territoret e Evropës. Në  aktivitetet e këtij klubi lindi idea për krijimin e Serbisë  dhe shteteve tjera sllave në  tokat shqiptare.

P. Osmane humbjet e betejave ushtarake në  terren kundër ushtrisë  ruse, për të  arritur armëpushime dhuronte toka shqiptare për fqinjët e tyre sllav e grek, duke mundë suar zgjerimin e territoreve të këtyre popujve në dëm të  popullatë s shqiptare. Për të  përfituar nga kjo situate P. Osmane zbatonte politika diskriminuese vetëm ndaj popullit shqiptar sepse pë rfitonte kohë  dhe i shfrytë zonte shqiptarët në  beteja ushtarake, ndërsa popullatë n e varfër shqiptare e asimilonte me lehtë si, duke ju ndaluar gjuhën, arsimin dhe veshjen e tyre kombë tare.

Shqiptarët vriteshin mes veti, dhe kishin mbetur të  vetmuar, që  luftonin për ekzistencë  kundë t shteteve më    fuqishme evropiane, Rusisë  dhe P. Osmane.

Shqiptarët kurrë  nuk do të  arrijnë    mësojnë  dhunën dhe krimet që  u janë  bërë  nga këto fuqi të  kohës, andaj sot mbijetojnë  duke mos e ditur se janë  popullata më  e  diskriminuar në  botë !

Me ngjyre te kuqe teksti nga gjuha serbe i perkthyer ne gjuhen shqipe!



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Qazim Namani: Organizimi i shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane gjatë reformave të Tanzimatit 1826-1856 Qazim Namani & Faik Sahiti: Familja shqiptare nga Leskoci që gjatë Luftës së Dytë Botërore e strehoi hebreun Ahim Kohen Qazim Namani: Përndjekja e hebrenjve nga çetnikët serbë nëpër vendbanimet shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore Qazim Namani: Serbët gjithmonë gënjejnë dhe falsifikojnë Qazim Namani: Objektet kishtare brenda citadelës në Kështjellën e Artanës Qazim Namani: Tradita të moçme dasme dhe nga jeta te popullata shqiptare në fshatrat e Medvegjës Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë Qazim Namani: Gjurmëve të qytetit të Damastionit në trevat e Dardanisë qendrore Qazim Namani: Shqiptarët dhe hebrenjtë në Kosovë gjatë sundimit serbë 1912-1945 Qazim Namani: Prania dhe regjistrimet e komunitetit hebre në Kosovën e sotme nëpër shekuj Qazim Namani: Historiku i shkurtër dhe trashëgimia kulturore në qytetin e Pejës Qazim Namani: Roli i Vojsllav Tankosi?it në pushtimin e Kosovës gjatë luftërave ballkanike 1912 Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare Qazim Namani: Ndryshimi i veshjes brenda një fisi dhe familje shqiptare pas krizës lindore 1879/1880 Qazim Namani: Veshja kombëtare e popullit tonë dëshmi e vlerave më të larta të artit evropian Qazim Namani: Gjurmët historike dhe ruajtja e traditës së krishterë në veshjen e Medvegjës Qazim Namani: Dëshmi e artit tradicional parahistorik dhe atij dardan Qazim Namani: Simbolet e kultit te veshja e grave shqiptare në rajonin e Medvegjës Qazim Namani: Hebrenjtë në Kosovë mes dy luftërave botërore 1918-1941 Qazim Namani: Çetnikët serbë, ndjekës të popullatës hebraike në Serbi dhe Kosovë, shqiptarët rrezikuan për mbrojtjen e tyre

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora