E shtune, 07.12.2019, 06:03 AM (GMT)

Komente

Ekskluzive: Suzana Kuqi - Kur fillova pune...

Ndoshta sot shume pak vete do te me kuptojne dhe shume me pak do te me besojne pasi historia e shkurter qe kam per te treguar ka ndodhur jo pak por njezetepese vjet me pare kur isha vajze e re dhe sapo pata mbaruar universitetin...

Fatos Lubonja: Holokausti dhe persekutimi komunist

Sa here degjoj shqiptaret te mburren me faktin se, sipas tyre, ata jane i vetmi popull ne bote qe nuk i paskan dorezuar hebrenjte gjate Luftes se Dyte, me kap nje ndjenje e forte revolte. Them e forte, sepse ne te me perzihen tri revolta...

Arbën Xhaferi: A do të denacifikohet Serbia?

Gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni, takimet ndërmjet subjekteve politike shqiptare dhe maqedonase, me zyrtarët e lartë të UE-së dhe të NATO-s ishin të shpeshta. Në njërin nga to, ku merrnin pjesë z. Solana, z. Paten

Kim Mehmeti: Xhamathyesit ne lagjet e Ballkanit

Pushtetarët e Maqedonisë i ngjajnë një grupi adoleshentësh të papërgjegjshëm, të cilëve nëse nuk ua merr topin me kohë, i thyejnë të gjithë xhamat e dritareve të shtëpive në lagjen ku lozin. E të cilët rëndom luajnë futboll nëpër rrugica...

Mexhid Yvejsi: Kosova ne dimer (+ replike nga Kol Shkodrani)

Pleqtë po thonë se jemi në arbain, tue dalë në hamsin… Kosova në dimër, si edhe në çdo stinë, terrin e ka mbi shpinë, ku shumica e shqiptarëve jeton në varfëri, duke u ngri, duke u mërdhi, duke e pritur të shkretën pavarësi…

Koço Danaj: Megjithatë, do të bashkohen…

Në rajonin e Ballkanit ka më shumë se një dekadë që fuqitë e mëdha, po riparojnë gabimet e së kaluarës. Ato gabime, para një shekulli u realizuan me të drejtën e forcës. Por duke qenë të tilla, krijuan një rajon artificial me...

Behar Gjoka: Martin Camaj i ndëshkuar gjuhësisht

Në historinë e hershme dhe moderne të letërsisë shqipe, figura e Martin Camajt, aq e shumanshme në kontribute shkencore dhe atdhetare, e veçmas në krijimtarinë e gjerë letrare, ka hyrë në shtegtimin e letrave shqipe dhe ka bërë...

Bardh Frangu: Topi në Kosovë

Vërtet vizita në Kosovë e presidentit Topi ishte një ngjarje më shumë se politike. Opinionet në përgjithësi ishin të mira. Kishte improvizime dhe folklor të tepruar, por realisht ky është niveli ynë. E rëndësishme ishte që presidenti Topi...

Qemal Sakajeva: (Mos)Përdorimi zyrtar i fjalorit pushtues

Është e pasaktë thënia, “Serbia e ka humbur Kosovën”. Këtë gabim e shqiptojnë mjaftë analistë, por dhe politikanë e diplomatë, madje edhe në Shqipëri. E humbur quhet diçka që ka qenë e jotja dhe, për shkaqe të ndryshme...

Drita Braho: Portreti i patriotit Remzi Basha

Edhe pse skane kaluar shume kohe nga ajo dite kur shqiptaret nga e gjithe bota u mblodhen ne ate salle te madhe te kongreseve,emocionet dhe mbresat na ndjekin si ne diten e pare.Ishte me te vertete me shume se nje takim madheshtor...

Adnan Abrashi: Sindromi ''Leming'' Kosovar?!

Filozofi Antik Grek Sokrati, dikur i ka mesuar nxenesit e vete se rruga e vetme permes se ciles duhet te shkohet gjate kerkimit te se vertetes, eshte, kure, se pari, te analizohet dhe vihet ne pyetje edo bindje qe e kemi mbeshtetur forte...

Reshat Sahitaj: 7 minutat e fundit

Iliri nuk donte ta besonte, se përballë kishte vdekjen. Nuk mund ta imagjinonte, që pikërisht njeriu, të cilit i kishte shpëtuar jetën, papritur ia kishte drejtuar revolen dhe po e kërcënonte me vdekje. Në të njëjtin fshat ishin rritur...

Ben Andoni: I bie me...Topin

Në një banderolë, që është poshtë "Grand"-it, është e shkruar keq "Mirëseardhe zotëri president". Si për të përforcuar shqipen e rëndë, dritat në shkronjat e hotel "Grand"-it mungojnë dhe në një cep shkruajnë vetëm Prish.i.. Por, të...

Gazmend Kapllani: Shënime nga Kosova (II)

Në sheshin qendror të Prishtinës, bora është e shumtë dhe kalimtarët të pakët. Shoferët e taksive të shumta, duke pritur klientët që nuk duken, përpiqen të mbrohen nga acari duke u strehuar brenda taksive të fikura. Pasojat e krizës...

Xhavit Haliti: Administrimi i pavaresise se Kosoves

Në prag të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, që tashmë është tepër e afërt, vazhdojnë të jenë prezente dy opsionet kundërvënëse të politikës ndërkombëtare në miratim ose për mosmiratim të saj. Diferenca dhe kundërshtia mes...

Baki Ymeri: Dhelpra e Ballkanit

Çuditemi se si Serbia nuk ka qenë në gjendje deri tani të kuptojë se sot një shtet duhet të jetë së pari i civilizuar, i ndritur si një diell, që të mund ta tërheqë botën e errësirës në dritë,  në mënyrë të lirë, por jo t’i tërheqë me forcë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese