E shtune, 07.12.2019, 06:27 AM (GMT)

Komente

Intervistë me humoristin dhe komentatorin sportiv Veli Rada

E gjeta në prova duke u përgatitur për Mbrëmjen Festive “40 vjet humor”, kushtuar 65-vjetorit të tij. Në këtë shfaqje do të përmblidhen pjesët më të bukura humoristike të 40 vjetëve karrierë të z.Rada si dhe pjesë të reja të cilat...

Rakip Megjuani: Ardhacakët serbë (I)

Libri Historia e shteteve dhe e të drejtave të popujve jugosllavë bot. Beograd, përkth. Prishtinë 1979 grup aut. serbosllavë f. 7 shkruan : Në gjysmën e dytë të shek. VI fiset sllave gradualisht e populluan edhe krahinën e Alpeve...

Xheladin Hamza: Poezi për Ramushin

Kosovë nuk të lejojnë Dielli të shkëlqejë mbi Ty
Ujqit nga të gjitha anët tërbueshëm ulërojnë
Shumë të etshëm për gjakun Dardan janë
Trimat lindin që të mos vdesin kurrë
Ulëroni egërsira ulëroni sa të doni...

Deklaratë publike nr. 6 e zëdhënësit politik të FBKSH

Kosova Lindore (Presheva, Medvegja dhe Bujanoci) iu shkeputën trungut amë -Kosovës dhe iu aneksuan Serbisë.  Më 1 dhe 2 mars 1992 sovrani popull i kësaj krahine shqiptare, përmes formës më demokratike - referendumit popullor...

Ndue Ukaj: Nga mesha me 17 shkurt 2008 ne Zvicër

Me rastin e Pavarësisë së Kosovës në Will të Zvicrës, në organizim të Misionit Katolik Shqiptar më 17.02.2008, në ora 13 – u kremtua mesha e Shenjtë, nën drejtimin e Imzot Llucjan Avgustinit, në të cilën meshë morën pjesë shumë...

Arjan Konomi: Shqiperia e dyte 

Shqipëria është i vetmi vend në botë që kufizohet me veten e saj. E thënë ndryshe ajo kufizohet me territore historikisht shqiptare, pjesa më e madhe e të cilave popullohet më shumicë dërrmuese ende sot nga shqiptarët. Tërësia e kësaj...

Kadri Mani: Letër e hapur z. Fehmi Kelmendi, arsimtar

Po të përgjigjem në dy letrat pa data (datat e vulës të postës janë:19.8.1998 dhe 24.8.1998): vetë titulli i letrës „Përgjigje sipas kokës edhe brisku.“- është një titull pa kuptim, i një gjysmanalfabeti; në fund të titullit nuk vihet pikë...

Besnik Prishtina: Respekt familjeve patriotike

Në vitet pas përfundimit të luftës, vetëm është krijuar tradita që muaji Mars i teri kalon në shenjë të kujtimeve mbi Dëshmorët e Kombit. Historia e jon kombëtare është përplot luftëra e beteja dhe duke filluar nga Epoka e Gjergj Kastriotit...

Adnan Abrashi: Krenari është të jesh nacionalist?!

Nga të gjitha fjalët e terminologjisë së popullarizuar politike, gjithnjë më ka pëlqyer termi NACIONALIST, e veçanërisht NACIONALIST SHQIPTAR. Kur nuk jam ngurruar të paraqitem se jam ky, përkundrazi...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese