E merkure, 21.08.2019, 02:47 PM (GMT+1)

Komente

Kadri Mani: Polemikë me Selim Hasanaj

Të nderuar lexues, që Selim Hasanaj është një person i paekuilibruar, po paraqes këto fakte nga vetë Selim Hasanajt, ai shkruan në shkarravinën e tij: -“I DASHTUNI BACA KADRI... i sëmur... AHMAK”- pra, Selimi qenka i...

Alfred Papuçiu: Ambasadore te kultures shqiptare ne Zvicer

Per t'i sherbyer Atdheut, duhet te kesh nje Atdhe. Nganjehere te duket sikur ka njerez qe nuk kane atdhe, megjithate edhe ata kane nje te tille. Sipas gojedhenave, Atdheu nuk eshte vetem vendlindja, as vendi i babes, i gjyshit apo i stergjyshit...

Besnik Prishtina: Feja dhe Kombi (4)

Mund të thuhet se për periudhën e kohës së Gjergj Kastriotit për pjesën dërmuese të popullatës që nuk dinte shkrim lexim, Bota ndahej me shenja të dukshme dhe ndër to vend kryesor zënin shenja e ideologjive sunduese, e ato në atë kohë...

Vehbi Bajrami: Njeriu i shpresës dhe dinjitetit

Lajmi i daljes në pension i kongresistit Tom Lantos, një nga figurat më të shquara të Kongresit amerikan, është një lajm jo i mirë për kauzën e të drejtave të njeriut në botë e për shqiptarët në veçanti. Kryetari i Komitetit të...

Dorian Koçi: Në nderim të Bajronistëve pararendës

Fundi i shekullit të XVIII do të përmbante një ngjarje të madhe në aspektin kulturor,për afrimet midis Perendimit dhe Lindjes. Ekspedita e Egjiptit,e ndërmarrë nga gjenerali i ri ambicioz Napoelon Bonaparti më 1798, përveç ekspansionit...

Rudolf Marku: Një ditë kujtese dhe harresa e saj

Kuvendi shqiptar zhvilloi një seancë të veçantë plenare me rastin e Shoa-s –Dita e kujtimit të Viktimave të Holokaustit… Madje, për këtë seancë pleanare, qe gjetur dhe një titull i natyrës folkloriko- ngashëruese “Në besë të shqiptarit...

Suzana Kuqi: Koincidence!

Nje dite tek rregulloja dhomen e vajzes sime adoleshente vura re nje liber mbi misteret e magjise. Ku e kish gjetur, dhe ç’donte aty ai liber ? Mendimi im i pare ishte ta merrja , ta grisja e ta hidhja. E pastaj ? A do ta kishte veshtire ajo te...

Fjala e osmanologut Olsi Jazexhi ne "Simpoziumin kombëtar"

Olsi Jazexhi me kumtesën e vet me titull "Përdorimi politik i islamofobisë dhe sindromi i "terrorizmit islamik" në shoqërinë shqiptare pas rënies së komunizmit" përveç tjerash ceku " Pas rënies së komunizmit me termin islamofobi në...

Pëllumb Kulla: Ende rreth Holokaustit

Populli izraelit dhe komuniteti i hebrenjve nderojnë veten, kur mblidhen për të shprehur mirënjohjen për veprën modeste por me vlerë historike të mikpritjes shqiptare: strehimin e hebrenjve, mbajtjen e tyre fshehur për t’i mbrojtur nga gjuetia...

Të vrasësh kohën

Duke kaluar një ditë diku pranë shkollës “Petro Nini Luarasi” në Tiranë, më bëri përshtypje emri i një bari , i cili siç do i tillë në kryeqytet, ishte i mbushur plot. Bari quhej “Killing time”.Dhe duke parë bar të mbushura plot me të...

Ndue Ukaj: Sulmet ndaj Kadaresë, varfëri intelektuale

Fushata kundër shkrimtarit Ismail Kadare, është aq absurde, sa një ngjashmëri, jo analoge në përmasat dhe semantikën, por në modelin, mund t'ia gjejmë tek romani brilant i Franc Kafkës, "Procesi", në të cilin roman personazhi...

Sabri Godo: Erdhi ora e Kosovës

Dy herë radhazi Evropa e shtyu vendosjen e statusit të Kosovës për efekt të zgjedhjeve parlamentare e presidenciale në Serbi. Tani edhe kjo pengesë u hoq. Tani të gjithë janë të gatshëm të pranojnë shpalljen e pavarësisë...

Lubonja: Rinia ime e mbyllur ne burg

Publicisti i njohur, Fatos Lubonja, ne nje interviste per gazetarin Blendi Fevziu, ne emisionin “Opinion”, te Tv Klan, rrefen me detaje jeten e tij mes kalvarit pafund te perballjes me analet policore dhe qelite e tyre. Ndalet te rinia...

Kabil Bushati: Kamikazi i vogel Brace

Ashtu si dikur në kohën e merhumit radio Tirana u transmetonte shqiptarëve dhjetë herë në ditë kengën e Çelo Mezanit për t’i bërë qejfin Enverit, po ashtu edhe sot akuzat e Erion Braçes  kundër rrugës Durrës Kukës e Lulzim Bashës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese