E shtune, 18.09.2021, 08:36 PM (GMT+1)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme

E merkure, 10.02.2021, 10:00 PM


Reagim

Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme

Nga Reshat Nexhipi

Fjala është për librin aktual të gjeografisë,  në të cilin  thuhet se Shqiptarët , para ardhjes së Turqëve, kanë qënë Maqedonas, gjë që është e vërtetë, por jo maqedonas të sotmit, por Maqedonas të vjetër, pasardhës të Lekës së Madh, djalë i princezës tonë ilire-Olimpisë dhe kushëri i mbretit tonë të shquar Pirros të Epirit. Në këtë kohë, pra, para rreth 2400 vitesh, stërgjyshët e librit në fjalë, akoma ecnin në katër këmbë, kurse tanët, kishin krijuar mbretëri të fuqishme,  siç ishte ajo e Teutës, nga e cila u dridheshin këmbët perandorëve romake, ose mbretëria e themeluesit të Manastit të vjetër-Bardhylit, të cilin, unë e quaj puro shqiptar, sepse, edhe emrin e ka të tillë: Ylli i Bardhë. Apeloj te kompetentët tanë, ministra, deputetë, analistë, sidomos këta të fundit, mos tregojnë  pralla gjatë debatave, por të marrin shembullin e të ndjerit Alajdin Demirit, i cili,  gjatë një debate, nuk hezitoi fare të përmendë Pellazgët e para 120 shekujve, për ne, dhe Karpatët, për autorët e këtij  libri, i ngjajshëm me të ashtuquajturën enciklopedi, e cila, shqiptarëve të ndershëm, u sherbeu në toalet,  kurse disa shqipfolësve dhe sahanlëpirësve tanë, u shërbeu si literaturë!!. Nëse Ju zotrinj, vazdoni me një indiferencë të tillë, historia do t’iu vendosë në Ferrin e Dante Aligerit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reshat Nexhipi: Pse duhet apostrofuar njerëzit e shquar të cilët mohojnë origjinën e tyre ilire ose shqiptare? Reshat Nexhipi: 50 vlerësime për veçoritë ose specifikat e kombit tonë Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni (2) Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar Reshat Nexhipi: Rrallë ka gjuhë në botë, me të cilën, janë krijuar emrat e krijesave mitologjike dhe legjendare, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë ka popull, origjinë e të cilit, të jetë në fokus të analistëve të huaj, si e jona Reshat Nexhipi: Rrallë gjen popull, gjuha dhe origjina e të cilit të jetë elaboruar si e kombit tonë Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm Reshat Nexhipi: Rrallë ka femër në botë, që të ketë kontribuar për kombin e vet, si Sevasti Qiriazi e Manastirit Reshat Nexhipi: Familje si e Qiriazëve rrallë gjendet Reshat Nexhipi: Rrallë ka familje në botë, me tre vëllezër, si familja Frashëri Reshat Nexhipi: Rrallë gjen popull, sipas numrit të banorëve, me burra shteti, si Tepelena, Qemali, Zogu dhe Noli Reshat Nexhipi: Rallë ka histori në botë, të jetë e pasur me figura të shquara, si e jona Reshat Nexhipi: S’ka popull në botë, që të ketë nxjerrë dy burra shteti të famshëm, si Leka i Madh dhe Skenderbeu Reshat Nexhipi: Oferta e Zyberit dhe refuzimi i Zaevit dhe Mickovskit, më kujtojnë Skenderbenë dhe dy sulltanët Reshat Nexhipi: Raste të rralla, lidhur me besën dhe trimërinë shqiptare Reshat Nexhipi: Evinemente historike, në Prespë dhe Manastir

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora