E hene, 17.05.2021, 01:36 AM (GMT+1)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Oferta e Zyberit dhe refuzimi i Zaevit dhe Mickovskit, më kujtojnë Skenderbenë dhe dy sulltanët

E diele, 05.07.2020, 09:30 AM


Oferta e Zyberit dhe refuzimi i Zaevit dhe Mickovskit, më kujtojnë Skenderbenë dhe dy sulltanët

Nga Reshat Nexhipi

Ja pse: Kur heroi ynë kombëtar, kërkoi nga dy sulltanët e kohës së tij, të dalin në dyluftim, kë ta, të vetëdishëm për epilogun, gjegjësisht që nuk do t’ia dalin në krye, refuzonin, duke u arë syetuar para botës se Skenderbeu shpatën e ka vjedhur nga Allahu, prandaj ajo është aqë e fortë dhe e pa përballueshme. Kur heroi ynë, dëgjoi këto mashtrime ofenduese, ia dërgon sulltanëve shpatën dhe i bindi që nuk kanë të drejtë. Pran daj, populli, ka krijuar thënien e njohur historike ,,Nuk është në pyetje një copë hekuri i dheut, por dora e fortë e Skenderbeut,,. Se ç’dua të them me këtë, është fare lehtë për ta kuptuar, megjithatë, nuk do hezitoj, të them se dy refuzuesit, (të paktën gjer më tani) janë plotësisht të vetëdishëm që nuk do jenë në gjendje të demantojnë argumentet e kandidatit tonë, i cili u kujton  Aki lin e Trojës, prandaj dhe nuk dinë si të vep rojnë, po e përsëris: tani për tani. Nëse, pajtohen paskëtaj me ofertën e Zyberit, atëhere, komenti im, bie në ujë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reshat Nexhipi: Raste të rralla, lidhur me besën dhe trimërinë shqiptare Reshat Nexhipi: Evinemente historike, në Prespë dhe Manastir Reshat Nexhipi: Dy fjalë për akademikun Kapllan Burrëviçi Reshat Nexhipi: Pse anullohet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth regjistrimit të popullsisë në Maqedoni Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth zyrtarizimit të gjuhës shqipe Reshat Nexhipi: Emri Maqedoni, mbeti gjallë, falë shqitarëve Reshat Nexhipi: Rruga zigzake, me tela dhe gjëmba, nëpër të cilën ka kaluar familja jonë Reshat Nexhipi: 15 veçantitë e kombit tonë Reshat Nexhipi: Profesoresha, fitoi gjith ato vota, falë albanofobisë, e jo kredibilitetit të saj Reshat Nexhipi: Ç’do t’i thoja Blerim Rekës në Manastir Reshat Nexhipi: Greqia, Turqia, Italia, Maqedonia dhe Europa, pa të parët tanë, do kishin histori të zgjebosur Reshat Nexhipi: Marrëveshja e Ohrit dhe zgjedhjet presidenciale në Maqedoni Reshat Nexhipi: Udhëtimi 2400 vjeçar i ''shtafetës'' së Pavarësisë Reshat Nexhipi: Deputetë dhe analistë të nderuar, mos lejoni nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme dhe dinjitetin ynë kombëtar Reshat Nexhipi: Europën, e kanë krijuar njerëzit e racës tonë Reshat Nexhipi: Kontributi indirekt i Skenderbeut për Kongresin e Alfabetit Nexhipi: Amerikanët për shqiptarët dhe anasjelltas Nexhipi: Falënderoj uruesit dhe kërkuesit Reshat Nexhipi: Pa shqiptarët, vështirë se mund të ndodhte Kryengritja e Ilindenit në Maqedoni

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora