E marte, 28.11.2023, 09:31 AM (GMT)

Udhëpërshkrim

Ndue Dedaj: Thethi, turizëm në rritje

Shkuam dhe këtë verë në Theth, si qindra e mijëra të tjerë, shqiptarë dhe të huaj, sepse Thethi nuk është më i vetes, një fshat në Alpet Shqiptare që ka një lumë, disa shtëpi alpine që tymojnë pareshtur, një kishë, një shkollë, burra dhe gra që japin e marrin me gurin e malin për të nxjerrë bukën e tamlin prej tij, pleqnarë, luftëtarë...

Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri

Ngjitemi në Ardenicë. Edhe si toponim Ardenica të rrëfen imazh të bukurisë. Lartohen para nesh pishat dhe qiparisat shekullorë (ngjanin si maja heshtash), roje të qetësisë duke të mbushur shpirtin me paqe, mushkuritë me oksigjen, cicërima zogjësh, sa të duket sikur je në një vend përrallor...

Pëllumb Gorica: Magjia e parrëfyer Lin

Sa herë udhëtoj drejt Ilirisë së Poshtme, është ajo grimca e kënaqësisë që rrotullohet me shpejtësi marramendëse për t’u kthyer në ortek kënaqësie. Ishte dëshira për të udhëtuar, madje me forcën e një pasioni për Natyrën e saj, të shoh peizazhet që më do shpirti...

Tahir Bezhani: Atje ku sytë e kërkojnë gjithmonë mikun

Bëra çdo gjë të mundur që mos të shkoja te shtëpia e mikut të ndjerë Zeqir Lushaj. Nga njëra anë me vriste malli kur parafytyroja ndejat në atë oborr, ulur në tavolinën guri,  ullishtën përrreth, blinin e Grisë, rrushin e merakut dhe shumë pemë të mara nga disa vende të Kosovës...

Ndue Dedaj: Shkrimtarët në Rrëshen, për Musine Kokalarin

Ka vite që në Rrëshen vijnë shkrimtarë, gazetarë e të tjerë për të kujtuar Musine Kokalarin, që e lidhi fati me këtë qytet për më shumë se dy dhjetëvjeçarë. Dje pritëm rreth dyzet shkrimtarë dhe poetë, që kishin ardhur në gjurmë të Musinesë. Ka diçka të shenjtë në shtegtime të tilla, të...

Ndue Dedaj: Burreli, njëqind vjet qytet

U ndodhëm në Burrel, në fillim të majit, në kremtimin e njëqindvjetorit të tij si qytet. Në vitin 1922 qendra e Nënprefekturës së Matit nuk do të ishte më Lisi, por do të zhvendosej në Burrel, asokohe një fshat me 61 shtëpi, që hap pas hapi do të merrte pamje urbane. Shekullin e tij administrativ, Bashkia e Matit do ta festonte me banorë të...

Petrit Aliaj: Dhurohet shtatorja e Nënë Terezës në përkujtim të veprës së saj

Komuniteti shqiptar në luginën Vale Camonica, numëron për mbi 4 mijë vetë, të gjithë bashkëkombas të shpërngulur nga trojet e tyre dhe të vendosur në lokalitetet e kësaj lugine e cila përshkohet në të gjithë gjatësinë e saj prej lumit Oglio me burim nga lartësitë e "Ponte di Legno"(1278 m) duke përshkuar lokalitetet...

Gjekë Gjonaj: Salçi kulturor dhe historik ka rënë në qetësi të mërzitshme

Jo më shumë se shtatë - tetë  kilometra para se të hyhet  në Ulqin, në anën e majtë  të rrugës  e cila të çon për në Tivar, rrugës së ngushtë të asfaltuar  arrihet në fshatin Salç.  I vendosur nën malin Mozhur, 550 metra mbi nivelin e detit.  Njeriu e ka të vështirë të besojë se këtu dikur  kanë...

Xhafer Leci: Shqiponjat gjithmonë kthehen në fole

Hapet dera e Avionit…. Ajri gjysmë i ngrohtë i funprillit na prek fytyrat. . Jemi në tokën shqiptare…jemi në tokën tonë.Prej kohësh e kishim menduar dhe ëndërruar këtë udhëtim, por kur realiteti i kalon pritshmëritë e ëndrrës, atëherë s`kemi si të mos themi“S`ka si vendi ynë“...

Hamdi Hysuka: Është bukur kur jemi bashkë

Ishte shkurti i vitit 2012 kur Unioni i Gazetarëve të Elbasanit, drejtuar nga z. Besim Dybeli, mendoi për veprimtari të përbashkët me Unionin e Gazetarëve Shqiptarë, i cili festonte 5-vjetorin e krijimit. Kryetari i Unionit, z. Aleksandër Çipa dha miratim. U tha, u bë dhe...

Hasan Hasanramaj: Peja, 6 herë u bë shkrumb e hi nga dora e pushtuesve

Qytete dhe fshatrat e Rrafshi i Dukagjinit paraqesin një burim të begatshëm të trashëgimisë materiale dhe shpirtërore të periudhave të ndryshme historike, të cilat veçohen për nga vlerat, cilësitë, karakteristikat me rëndësi të madhe. Zbulimet arkeologjike në arealin e tyre tregojnë se në këtë...

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Kur udhëton, mënyra më e mirë për t'u shkëputur nga rutina e përditshme është të ikësh larg në kërkim të panjohurës, për të "pushtuar" në mëndje dhe "hipotekuar" bukurinë fotografike të natyrës. Emocionet të vijnë nga të gjitha anët, nga flladi i mëngjesit dhe freskia e muzgut, nga...

Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti

Sot në Viti në prezencën e Kryetarit tonë z. Sokol Haliti-t, si dhe përvaqësues të ndryshëm të institucioneve tona, në prezencën e z. Zef Shala, drejtor ekzekutiv i Shoqatës humanitare “Nëna Tereza”- Prishtinë, pastaj në prezencën e z. Halit Alidema, kordinator i Shoqatës “Nëna Tereze” për rajonin e Anamoravës...

Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve

Maldivet ishin në listën time për disa vite,por as që e imagjinoja se mund të shkoja atje në këtë kohë . Ishte një destinacion luksoz dhe muaj mjalti që, mendoja, do të ishte gjithmonë i paarritshëm edhe me rastin e situates së Covidit -19.Në mendjen time, vende të tilla ekzotike ishin të rezervuara për njerzit...

Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë

Të udhëtosh në Voskopojë, në këtë magji të shenjtë, duhet të përgatitesh shpirtërisht, për të përballuar dhe shijuar bukuritë e saj. Voskopoja është frymë e legjendës së begatë mesjetare, e veshur me vello mistike e përpjesëtime të panatyrshme qytetërimi e zhvillimi ekonomik, i ushqimit shpirtëror të kulturës...

Agron Xhagolli: Veprimtari në vazhdimësi

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore Preshevë e ka bërë tashmë një traditë pozitive organizimin e veprimtarive shkencore, në fusha të ndryshme të trashëgimisë kulturore të Luginës së Preshevës dhe të viseve të tjera shqiptare. Për më tepër, të gjitha këto veprimtari, nga kumtesa janë realizuar si punime shkencore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora