E merkure, 19.06.2024, 06:45 PM (GMT+1)

Kulturë

Elvi Sidheri: E paçim të gjithë Kosovën!

E shtune, 17.02.2024, 08:53 PM


Elvi Sidheri:

Me Kosovën më lidhin përvojat e mia të para profesionale si përkthyes në terren gjatë pranverës 1999, krahas pamjeve të qyteteve të saj akoma të zbrazura nga banorët, me gjurmët e luftës ende tepër të dukshme, të qershorit të 25 viteve të shkuara. Sërish me Kosovën filloi edhe rrugëtimi im në letërsi, me përkthimet e mia shumëgjuhëshe e krijimet e mia autoriale; Kosova vijon të mbetet ngaherë një mishërim i kujtimit të gjyshit tim të paharruar, ish të burgosurit idealist të burgut nazist të Prishtinës, që idealet për Kosovën, i pagoi me përndjekjet e mëtejshme nga regjimi monist në Tiranë; me Kosovën më lidhin miqësi tashmë jetësore, përvoja formuese vetjake, gëzime, arritje, dashuri e ndjenja të papërshkrueshme.

E paçim të gjithë Kosovën!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora