E shtune, 15.06.2024, 06:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrushe Behluli – Sadiku: Pengu i dashurisë

E hene, 12.02.2024, 08:42 PM


Poezi nga Rrushe Behluli - Sadiku

Sonte

Sonte kur s’kam gjumë në sy

Do më ikë mëndja tek ty

Je në ëndërr apo zgjuar?

Njësoj kështu duke menduar?

Në je vetë nuk e di?

Do kesh pranë dikë aty?

S’ka gjë se me kënd do jesh

Zemrën time pranë do e kesh

S’ka gjë nëse gjoksin tuaj

Jastëk bën dikush tjetër

Kur e di se tek ty

Fle një dashuri e vjetër

Pengu i dashurisë

I

E kur rrugës pranë kalon

S’kap guximin të të flas

Ngado ikën kur shikon

Hija ime të ndjek pas

II

Prap do t’mbetesh shumë i etur

Për një dashuri të vrarë

Që s’e  prisje as s’e doje

Se do të ndodhte kjo më parë

III

Peng do t’mbetën të pa thëna

fjalët e fundit t’dashurisë

Duke pritur rrugët e fatit

Mu në pragun e vetmisë

Rrushe Behluli-Sadiku(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora