E diele, 14.04.2024, 11:56 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Elegji për Nënën

E enjte, 08.02.2024, 08:50 PM


ELEGJI PËR NËNËN

Bebesë, Shenjtores sonë, sedërtares së shtrenjtë:

Behire Lushaj Abazi, Tërbaç, 07.12.1940-Vlorë, 07.02.2022 - Tërbaç …

Nga Albert HABAZAJ

Dy vjet pa ty, Nënë

Lotin derdh në këngë.

Qaj pa lot përbrenda

Sa më dridhet zemra...

Unë në Tërbaç përsëri do të shkoj

Po kush do të më presë me krahë hapur,

“Erdhe, a të keqen!”, kush do të më thotë,

Iku trimëresha me stuhi brengash matur …

Pushon tani në krah të burrit e djalit,

O Nënë, as mali me borë s’ duron sa ti,

Si vallë i sfidove shqiponjat e malit,

O nënë, o mall, lot i patharë, dhembshuri ...

13 vjet e prite këtë ditë

Atje ke gjetur qetësinë, o Bebè!

Ta ndjej aromën e ngrohtë me dritë,

Ta shoh imazhin ëmbëlor hënës mbi rè …

Përse e bëre këtë sakrificë sublime,

Le ushqimin, ilaçet me bindje i le,

O zhgabonjë e Tranajoit sa fluturime

Ëndrra dhe dëshira të tuat kemi ne.

Nuk të qaj vitet, po vuajtjet që s’thuhen,

S’ doje të na lëndoje e lotët ke ndrydhur,

Që sot e tutje, nga ti erërat druhen,

Dhemb unë tek gjej portën e shtëpisë mbyllur…

Ai që nënën ka humbur

Më kupton, loton si unë,

Nuk e bën, jo për t’u dukur,

Lot i dhimbjes mbush një lumë…

O Bebè, moj xhanè,

Ç’mal mbi supe që më le…

Tërbaç, e mërkurë, 09.02.2022 - Vlorë, e mërkurë, 07.02.2024(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora