E diele, 21.04.2024, 03:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Agron Tufa: Kuçkistan

E diele, 04.02.2024, 08:54 PM


Agron Tufa

KUÇKISTAN

Kuçkërisht me kuç e maç,

Kuç me kuçka e kuçkanë

Kuçkërimi me kuçkashë

Kuçkëron në Kuçkistan.

Ç'kuvendon kuçka me kuçkë

Kuçkërisht mbi një kuçkemë:

Qysh ta kuçkërojmë më ngushtë

Kuçkistanë e kuçkëremë?

Shtohen kuçkat varg e vijë

Dhe kuçkojnë me kuçkanët...

Ç'kuçkëzim e ç'kuçkëri

Kuçkëzojnë të gjitha anët!

Ka vallë kuçkë apo kuçkan

Që ç'kuçkohet prej kuçkimit?

S'ka kuçkeshë e kuçkoman

Të ç'kuçklohet kuçkëzimit..

Ti, kuçko, mos rri ç'kuçkueshëm -

Kuçkërohu, kuçkë e Madhe;

Kuçkëzohuni kuçkëzueshëm

Kuçkërisht kësaj Kuçkiade!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora