E shtune, 18.05.2024, 08:18 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Bujanoci fantastik

E shtune, 03.02.2024, 05:52 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

BUJANOCI  FANTASTIK

(Ripostim me plotësim)

Kush vjen n’Bujanoc

Nuk kthehet pas,

Mendon se ka ardhur

Në Las Vegas...

Kazino e bastore

Gjithandej pafund,

Qari dhe zarari

S’përputhen askund.

Shkëlqen Bujanoci

Me lloj-lloj ngjyra,

Na dalin por(dh)talet

Me një mijë fytyra.

Të cilat s’i shohin

Llambat magjike,

Sepse janë ngulfatur

Me paranë publike.

Me ndihmë komune

Që s’i lë pas dore,

Për të përfunduar

Drejt e në bastore.

Pse mos të shkojnë

Tellallët e pushtetit,

Për t’i dyfishuar

Paratë e projektit.

Në dy anë të rrugës

S’të kap syri tjetër fare:

Reklama të kazinove,

Bastore dhe barnatore.

Nga këto të arritura

Rinia s’ka përse të ik,

Si ta quash ndryshe

Bujanocin fantastik?!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora