E enjte, 25.07.2024, 07:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Librat e autorit Gani Mehmetaj që mund t'i gjeni në libraritë: Dukagjini, Artini, Buzuku dhe në Sheshin Nëna Terezë

E merkure, 31.01.2024, 08:28 PM


Veprat letrare (romane, drama, tregime):

1.“Kujtime të trishta”, tregime (2010),

2. “Qyteti në ankth” (2011), roman,

3. “Aventurat e Lulisë” (2012), roman satirik,

4. “Nata e fantazmave”, triptik me një monodramë (2014).

5. “Ilirianët” (2015), tregime,

6. "Zhvarrimi"(2016), roman, cmimi "Penda e artë e Pjetër Bogdanit.

7. "Boritë e Apokalipsit", roman (2017),

8. "Kalorësit e Dardanisë", roman, (2018),

9. "Jerina (2019)", tregime, "Nata e trazuar", roman 2020,

10. “Zogjtë e qyqes”, 2021, roman, cmimi "Kadare 2021".

11. Nata e trazuar, 2022, roman.

12. Muri i heshtjes”, roman  2023

13. Lufta e pengjeve”, roman 2023

Ese filmi dhe doracak për studentë

14.“Magjia e ekranit”- kritikë filmi  (2005), Prishtinë.

15 “Sharmi i filmit” (2010).

16. "Adaptim filmi (Si të shkruash skenar origjinal, ose të frymëzuar nga romani, drama e kronika sociale e gazetës"), libër për studentë të regjisë dhe shkrimtarë të rinj, Prishtinë, 2014,

17. "Kolosët e filmit", (Çarli Çaplini, Ingmar Bergmani, Federiko Felini, Stenli Kjubrik, Stiven Spilberg), 2017,

18. "Magjia e festivalit të Kanës" (2020),

19. Katalogu i filmave artistikë dhe dokumentarë (2020).

Publicistikë:

20, "Për shtetin e Dardanisë”, intervista me personalitete politike (2006),

21. “Dardani a Shqipëri etnike“, analiza, ese (2007), Prishtinë.

22. “Udhëkryqet pas Rugovës”, komente, ese (2007),

23.  “Shqiptarët në vlimet ballkanike 1990-1999” (2008), shqyrtime,

24. “Sfidat e pavarësisë“, (2009) analiza,

25. “Kosova: Sfidat e pavarësisë” (2010).

26.  ”Ëndrra e madhe”, (2015),

28. "A di Zoti shqip" (2016), "A di Zoti shqip", ribotim i plotësuar (2016), “Shpërfytyrimi i islamit”, 2018,

29. "Qytetet e Ilirisë", 2019,

30. "Nga Dardania në Australi", udhëpërshkrime, 2019,

31 “Kush e vrau Haki Tahën”, ndriçime, 2021,

32. “Rugovën, si e kam njohur”, portret, 2022.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora