E hene, 04.03.2024, 01:19 AM (GMT)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Fjalët e të mbijetuarit të Buchenwald dhe Auschwitz, 100 vjeçarit Eddie Jaku

E diele, 28.01.2024, 07:55 PM


Elvi Sidheri:

Në Ditën e Kujtesës së Holokaustit, në kujtim të 6 milion hebrenjve të shfarosur nga nazistët e bashkëpunëtorët e tyre anembanë Europës, fjalët e të mbijetuarit të Buchenwald dhe Auschwitz, 100 vjeçarit Eddie Jaku, në parathënien e librit të tij "NJERIU MË I LUMTUR NË BOTË", të botuar në shqip me përkthimin tim, ngërthejnë thelbin e kësaj tragjedie, krahas fuqisë së paepur jetësore të këtij njeriu dhe popullit të tij:

"Miku im i ri.

Unë kam jetuar tashmë një shekull të plotë, dhe e di fort mirë çfarë domethënë ta kundrosh ligësinë drejt në sy.

I kam parë tanimë gjithë mynxyrat e njerëzimit, gjithashtu edhe llahtaret e kampeve të shfarosjes, krahas orvatjeve të nazistëve për t’i dhënë fund një herë e mirë edhe jetës sime, bashkë me jetët e shumëkujt tjetër.

Megjithatë, tani unë e cilësoj veten time si njeriun më të lumtur në botë.

Përgjatë tërë këtyre viteve të jetuara, këtë gjë kam mësuar: që jeta mund të jetë mirëfilli e mahnitshme, nëse vendosim ta bëjmë të mahnitshme.

Kam për t’jua treguar rrjedhimisht historinë time.

Nganjëherë, në disa pjesë, ajo mund të tingëllojë fort e dhembshme, teksa gëlon në zymtësia e thellë dhe nga pikëllimi i madh.

Sidoqoftë, në fund të fundit, ajo është një histori lumturie, ngase lumturinë thelbësisht ne mund të zgjedhim ta ndiejmë.

Gjithçka në këtë këndvështrim na takon ne dhe askujt tjetër.

Në vijim do t’jua tregoj si bëhet e mundur kjo gjë".(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Elvi Sidheri: Zbulimi i ri madhështor arkeologjik në rrënojat e qytetit të lashtë iliro-dardan të Ulpianës Elvi Sidheri: Në Vushtrrinë e kështjellës së vjetër Elvi Sidheri: Krokodeilos Kladas (1425 - 1490) Elvi Sidheri: Vlerë e paçmueshme për historinë tonë Elvi Sidheri: Kur Milan Kundera pati ftuar në Pragë Márquez, Cortázar dhe Fuentes Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës Elvi Sidheri: Kur Andon Zako Çajupi paraprinte kohët, me përshkrimin therës të Klubit të Selanikut Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare Elvi Sidheri: Ati i 'Maqedonizmës' me rrënjë të panjohura shqiptare Elvi Sidheri: Letra e fundit para rënies heroike e Kristo Bagerit drejtuar të atit, Josif Bageri Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare Elvi Sidheri: Aventurieri arbëror i shekullit XVI që sundoi brigjet e largëta të Indisë Elvi Sidheri: Anton Nikë Berisha - Krijues i mirëfilltë i letrave, që jeton me letërsinë dhe për letërsinë Elvi Sidheri: Vargjet e para në spanjishten mesjetare kushtuar Gjergj Kastriotit Elvi Sidheri: Gjenerali me origjinë shqiptare nga Shkupi që shpëtoi të krishterët e Stambollit Elvi Sidheri: Botohet “Qasje Artit Poetik” të Aristotelit, me shqipërim nga profesor Anton Nikë Berisha Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve Elvi Sidheri: Familja Radovani dhe krerët shqiptarë të Kishës Katolike në Bullgarinë mesjetare Elvi Sidheri: Komitët shqiptarë në foto dhe dëshmi të panjohura të fillimshekullit XX Elvi Sidheri: E vërteta e munguar e vrasjes e mitropolitit të Korçës, Foti Kalpidis në vitin 1906

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora