E premte, 19.04.2024, 03:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Kënga që po rritet

E hene, 05.02.2024, 08:29 PM


Atdhe Geci

KËNGA QË PO RRITET

Ky libër njeri i “Iliadës shqiptare”

mjaftueshëm i jep zë një çështjeje

tepër të rëndësishme për origjinën,

shqiptarët jemi pellazgët e lashtë,

Atdhe, veja emrin vetes emrin Iliri

brenda Ilirisë, atdheun e ke brenda.

U bën mija vjet njeriu që Iliadat

shkruhen e japin shpresë, sa vdesë

një Iliadë ngrihet një tjetër , kështu

pafundësisht luftërat bëjnë lojën e

tyre. Duhet shumë sy për të parë të

vërtetën, duhet shumë dashuri për

të dëshmuar dashurinë për atdhe!

Poeti nuk nginjet vetëm me muzën

i kërkon ndihmë artit dhe historisë,

studion në fjalët shqip të Homerit

dhe e thotë saktë origjina pellazge.

Ky libër i zemrës, i trurit, i shpirtit

i lidhë bashkë dashurit për atdhé

mbledh mallin e të shpërngulurve

mbledh flakët e të rënëve të luftës

mbledh pikat e gjakut nëpër epoka

dhe i jep dorë këngës që po rritet!...

Atdhe Geci - Dortmund, 2024(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora