E shtune, 15.06.2024, 05:25 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Gishtat lart

E hene, 12.02.2024, 08:22 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Gishtat lart

Kërcejnë gishtat

Raketë përpjetë,

Me një qëllim

T’i prekin retë.

Çohen se munden

E kanë dëshirë,

Për t’i çjerrë

Maskat n’fytyrë.

Pastaj natyrshëm

Hidhen për ditë,

Si dy shigjeta

Që hapin sytë.

T’i hapin sytë

Klasës noprane,

Që t’i fut duart

Poshtë në organe.

Për më shumë atyre

Që sillen si mundës,

T’i futin gishtat

Në bira të hundës.

T’ia bëjnë me dije

Për atë që tha :

- Nesër kush e di

Do t’ngelin pa ta!

Pse zbrazen kobure

Fjalët pa nevojë?

Shpesh kemi ngelur

Me gishta në gojë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora