E hene, 04.03.2024, 02:35 AM (GMT)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: U bëfsh 1000 vjeçe, Tirona ime!

E diele, 11.02.2024, 07:50 PM


Elvi Sidheri:

Tirona është e tillë, kaq unike në çdo nuancë të shumanshmërisë së qytetarisë së saj, saqë të gjithëve pa përjashtim, na bën të ndihemi bij të saj, qoftë nëse, si stërgjyshërit e mi, katër breza më parë, kemi ardhur në këtë qytet të bekuar njerëzish të butë, të ëmbël, mikpritës e shpirtmirë, kur ajo do të shpallej kryeqytet nga patriotët largpamës pas Kogresit (shpëtimtar për fatet e Shqipërisë) të Lushnjes, në vitin 1920, qoftë nëse në këtë qytet kemi lëshuar rrënjë qysh pas rithemelimit nga Bargjinët, qoftë po të kemi ardhur bashkë me Llacifacët në agun e shekullit XIX, qoftë me dibranët (nga të dyja Dibrat, pas Luftës së Parë Botërore), qoftë në kohë të Mbretit Zog, bashkë me parinë dhe fisnikërinë e qytetëruar që ndërtoi Tiranën bashkëkohore, e gjithashtu hodhi themelet e shtetit shqiptar, në arsim, shëndetësi, ekonomi e kulturë, qoftë me partizanët në 1944, qoftë pas vërshimit drejt Tiranës në 1991 nga veriu, e në 1997 nga jugu.

Tirana është zemra e Shqipërisë së sotme aspak rastësisht, por sepse shpirti i saj është aq i madh, saqë ka vend për këdo që e shpie udha gjer në kryeqytet, duke na përkundur të tërëve në krahët e saj, duke na bërë të flasim në dialekt tirons të gjithë, paçka se mund të kemi prejardhje nga Labëria e thellë, nga Korça, Mallakastra, Çamëria, Shkodra, Kukësi, Kosova, Tropoja, Puka, Shkupi e Ohri.

Tirana të birëson vetvetiu, të mëson me vlerat e kulturën e saj mendjehapur, ta melodizon të folurën me dialektin e vet të hareshëm, t'i miklon shijet me Tavë Dheje e Caraca, ta grish kureshtjen me emërtimet e saj të pashoqe, nga Bërryli te Zogu i Zi, 21-shi e Xhomlliku, ta çjerr fytin në stadium për Tironën e Partizonin (edhe Dinamon për disa të paktë), e të bashkon në mirësi gjithmonë.

U bëfsh 1000 vjeçe, Tirona ime!(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Elvi Sidheri: Fjalët e të mbijetuarit të Buchenwald dhe Auschwitz, 100 vjeçarit Eddie Jaku Elvi Sidheri: Zbulimi i ri madhështor arkeologjik në rrënojat e qytetit të lashtë iliro-dardan të Ulpianës Elvi Sidheri: Në Vushtrrinë e kështjellës së vjetër Elvi Sidheri: Krokodeilos Kladas (1425 - 1490) Elvi Sidheri: Vlerë e paçmueshme për historinë tonë Elvi Sidheri: Kur Milan Kundera pati ftuar në Pragë Márquez, Cortázar dhe Fuentes Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës Elvi Sidheri: Kur Andon Zako Çajupi paraprinte kohët, me përshkrimin therës të Klubit të Selanikut Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare Elvi Sidheri: Ati i 'Maqedonizmës' me rrënjë të panjohura shqiptare Elvi Sidheri: Letra e fundit para rënies heroike e Kristo Bagerit drejtuar të atit, Josif Bageri Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare Elvi Sidheri: Aventurieri arbëror i shekullit XVI që sundoi brigjet e largëta të Indisë Elvi Sidheri: Anton Nikë Berisha - Krijues i mirëfilltë i letrave, që jeton me letërsinë dhe për letërsinë Elvi Sidheri: Vargjet e para në spanjishten mesjetare kushtuar Gjergj Kastriotit Elvi Sidheri: Gjenerali me origjinë shqiptare nga Shkupi që shpëtoi të krishterët e Stambollit Elvi Sidheri: Botohet “Qasje Artit Poetik” të Aristotelit, me shqipërim nga profesor Anton Nikë Berisha Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve Elvi Sidheri: Familja Radovani dhe krerët shqiptarë të Kishës Katolike në Bullgarinë mesjetare Elvi Sidheri: Komitët shqiptarë në foto dhe dëshmi të panjohura të fillimshekullit XX

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora