E hene, 04.03.2024, 01:14 AM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Te arat e kuqe

E diele, 11.02.2024, 06:52 PM


Atdhe Geci

TE ARAT E KUQE

Në poezi ka më shumë jetë se jeta jonë

më shumë jetë se të mbjellat e një stine

më shumë jetë se një ditë e bukur, dhe

më shumë jetë se një e puthur dashurie

Magjia fjalës në poezi  është  e  veçantë

at´se kam lënë anash dhe as të harruar

disa poezi të mia më parë kanë qenë

këngë të kënduara, e tregime shqiptare

E disa tjera duan t´i këndoj më ngadalë

kur në heshtje i afrohen varreve të të

rënëve, për një kurorë lulesh për lirinë

e kthehen me ngadalë te himni atdheut

Në atdhe  pjesë      kaluara fshihen

nën dhé, në këndim këngësh  e  librash

kujtesa e popullit  kurrë  nuk  vjetrohet

ide e përjetësisë rrjedh  nga ide e jetës

Tre  gurë graniti  janë tek Arat e Kuqe

tre gurë graniti e kanë historinë e tyre

gurit i ka hije të ketë fytyrën prej guri

dhe lisit i ka hije  të ketë fytyrën e lisit...

Atdhe Geci – Dortmund, 10. 02. 2024(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora