E marte, 25.06.2024, 12:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: 'Pronar' i kujtimeve

E hene, 30.10.2023, 07:14 PM


V. Kona dhe B. Saliasi

“PRONAR” I KUJTIMEVE

Kushtuar mikut tim vlonjat, Viron Kona

Nga Bashkim SALIASI

“Pronar” i dy deteve unë jam,

por asnjërin nga ata s`e kam,

n ‘flladet e tyre t ‘ëmbla u rrita,

vend perëndish, nata dhe dita.

I ëndërroj të dy detet çdo natë,

dua t`u afrohem, më ikin larg,

s`di ç`të them, kështu e ka jeta,

me mall u them “Tungjatjeta!”

Shtëpinë ku linda, edhe u rrita,

plani ma zuri dhe e bënë pallat,

s`ka më gjurmë t ‘vegjëlisë sime,

atje ku çdo gur ndizte kujtime!

Shenjtorë: Vlorë, Adriatik e Jon,

do t ‘jeni zemra ime gjithmonë!

Ju kam kyçur fort n ‘gjakun tim,

sot dhe nesër, gjer në amshim!

Tirane, 29 tetor 2023(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora