E diele, 21.07.2024, 07:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Mihal Gjergji: Muzgu në Tepelenë

E merkure, 25.10.2023, 06:43 PM


Mihal Gjergji

MUZGU NË TEPELENË

Fanota e rrënuar del nga terri

Dhe zgjohet ndryshe, bëhet Tepelenë

Karvane s’ka. S’dëgjohen klithma tmerri

Një tufë kaçakësh bëjnë sikur flejnë

Atje, ndanë udhe, muzgu shtron jatakun

Unë rri si murg, me erën them dy fjalë

Një re e zezë ja fsheh kufirit gjakun

Po dita gdhinë e gjaku prap do dalë

Kjo hënë e ngrënë, s’di ç’kërkon në varre

Nxjerr syrin si kusare, në një breg

Të vdekurit janë futur mes të gjallëve

Një italian qafohet me një grek

Shikoj një xhind, një tjetër rend kaluar

Këmbejnë udhët, marrin arratinë

Ca veteranë, në strehën e harruar

Mbi plagë të luftës lidhin fort lavdinë

Litar i fjalëve zgjatet tejendanë

Pazare tokash, postesh, mbretërish

Të gjithë i bien gjoksit si kambanë

E duan qesen, ndryshe s’mund të rrish

Një kishë-fantazmë, një shekull rri në pritje

Temjan e kryq e Krisht i mban në gji

Një makth i largët zbret e bën dremitje

Mos pret të kthehet zonja Shën Mari?!

As Shën Vasiliqia s’paska shkuar

Dhe Hanko Zonja tjetër dhimbje ka

Aliu rend me kokë të prerë në duar

Mëngjezin tjetër zgjohet prapë Pasha

Një ulërimë Hormove ndjen te veshi

I bëhet shall rreth gushës, s’di përse

Rënkon Kardhiqi, mbytet nga rrebeshi

Një mushkë të kuqe nis në Valare

Bajroni më shkel syrin. Hap një derë

E pret Veziri, në prehër perëndish

Të huajt i nderojmë mbi të tjerë

Dhe njeri-tjetrin vrasim pabesisht

Martirët bëjnë roje istikamit

Ja një hero, i heshtur si asket

Dikush ka vjedhur gunën e Selamit

Dhe qënka ngjitur lart në Parlament

Një bujurdi nga larg ma sjell Valiu

Në dy gish letër fjalët si farmak

Dhe Demir Hani, thonë se kështu ngriu

Në lutje e dha shpirtin pak nga pak

-Qytet fantazmë, mallkuar kush të ngriti

Mos e bëfsh qindin…! U shua, ra në gju

Nuk di, nga cili fron rrufeja zbriti

Dhe vetë mëshira lyp mëshirë këtu!

Në vend të gjirit Vjosën pi Hamleti

Se ndryshe s’bëhesh dot, as princ as mbret

-Unë mbaj në shpinë një barrë të rëndë shteti

Dhe nuk kam kohë të flas me një poet!

Tiran ndaj vetes time bëhem prapë

Për gjakun që kam derdhur s’thanë asgjë

Po dhe i vdekur fjalën s’mund t’ua jap

Për tjetër perëndi e kam atë!

Tepelenë, Tetor 2021.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora