E shtune, 15.06.2024, 05:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Piktori Gazmend Freitag, përjetëson portretet e personaliteteve shqiptare

E diele, 29.10.2023, 07:50 PM


Në galerinë e tij kushtuar dhjetëra e dhjetëra figurave të shquara të artit shqiptarë, piktori ynë eminent në Austri, Gazmend Freitag, një portret ia kishte kushtuar edhe aktorit e shkrimtarit tonë të mirënjohur Çun Lajçit.

Këtë gjest të artistit tonë në Austri, e pat regjistruar edhe KultPlus, gazetë për art e kulturë, ndaj edhe po e japim vlerësimin e saj:

“Piktori i njohur shqiptar  Gazmend Freitag vazhdon të shpreh ndjesinë shpirtërore të autorit ambicioz. Emri i tij ka mbi një dekadë që udhëton nëpër botë nëpërmjet tablosh befasues, ku problemet e mprehta sociale që e shqetësojnë dhe e privojnë sot botën njerëzore, kanë gjetur te peneli i piktorit bisturinë e së vërtetës së dhimbshme. Së fundi ai ka pikturuar edhe portretin e aktorit të njohur shqiptar Çun Lajçi”.

Mbetet këtij shkrimi t’i shtojmë edhe këtë mesazh: Edhe kur është larg figurave të shquara të artit shqiptar, Gazmend Freitag sikur donë të komunikojë me ta përmes portreteve të tyre që i realizon me shumë dashuri e pasion, ndaj edhe i duket sikur ka një ndejë vëllazërore me ta. Ky gjest do të ishte me interes të ndiqej edhe nga artist të tjerë, që ta duan e mbështesin njëri tjetrin e jo të veprojnë në të kundërtën.

Gazmend Freitag: Çun Lajçi, 2017(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora