E hene, 26.02.2024, 05:05 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Jemi Shqiptarë

E merkure, 23.03.2022, 06:23 PM


Luan Kalana

JEMI SHQIPTARE ,

na llogarisni edhe Ne, Mërgimtarët !

”Zogjtë shtegëtojne në vendet e ngtohta,

Shqiptarët mërgojne ku ka punë, për të punuar”- L.Kalana.

-Ju që jetoni në vendin tim,

S’mund ta kuptoni sa e rëndë,

Në tokën me njeres të huaj ,

Peshon dy fish jeta në mërgim.

Ju që na paragjykoni, ”që jetojmë mirë”,

Me njerës që s’flasin gjuhën e Atit  tim,

S’mund ta mendoni,pa e provuar vet të jetoni,

Se djersa s’mjafton,pa ta marë gjakun “bossi’.

Jua qajm hallin që jetoni në vuajtje e mjerim,

Ne qajmë dyfish,lotët lumë, edhe për mallin,

Për lëngimin e shpirtit që dergjet në dheun tim,

Pa pyesni njëherë o vëllezer,koskat ku po i lini ?!

Trupi ynë ështe i sakatuar ,në gjysëm njeri ,

Edhe kur zemrat jane plagë,për ne s’pyet njeri,

Emrat na i keni  haruar,me gjyshër e fëmij,

-Dijeni mirë ,aty na kini,sa kemi Nënën Shqipëri !!!!

Mos haroni jemi një trup,na llogarisni edhe Ne,jemi shqiptare,

Se pa lekët tona,Shqiperia nuk do ishte, ku është atje,

Packa se na i moret paret ashiqare,në firma e piramida ,

Do i pagoni te gjitha ,ato qe na i vodhet “o hajdute milioniere”

Ku shkuan pasuritë pesëdhjetvjecare “o pashallarë modernë”?!

I futet në xhepa, banka ,në villa e pallate,pushtuat bregdetin,

tani dilni rrugëve  “heronj “ shpëtimtare ,mashtroni turmat,

fshihi pas “partive”,të mbroni pasurit ,o don kishotë mjeranë…

Jemi Shqiptare,na llogarisni edhe Ne,

Packa sejemi ne vend te huaj nga halli.

Morem aratine ,per te mbajtur gjalle,

avenirin e  femijevet. .nënat dhe baballaret.

Mos haroni kemi qene e jemi ajka e Kombit ,

Me pune dhe vetem me pune,po mbijetojme,

S’jemi te pasur,me shpresen e bukes,rojme,

S’pine uje“diplomat”,Atdheu do pune,te perparoje.!

Kemi qene e jemi Shqiptare,me fole, me Atdhe,

Packa se jetojme si nomade,si zogj shtegetare,

Mërgimtarët shtegëtojne për të punuar,

Një ditë do jemi atje,në mos ardhshim Ne,

Bijt tanë,gjakun s’do e harojnë,Jemi  Shqiptarë.!!!!!!

@ Luan Kalana-publicist shqiptar-amerikan ,SHBA.!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora