E hene, 26.02.2024, 05:35 PM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën

E marte, 22.03.2022, 06:28 PM


Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën

Nga Gjon Keka

“Ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën dhe që emigruan në Francë, Gjermani, Angli dhe mbi të gjitha në Itali duke pasuruar bibliotekat,erudicionin klasik, kodikët e dorëshkrimet dhe duke kontribuar në parimet dhe gjenitë e kulturës së dijes antike . Pesë shekuj zinxhirësh dhe lotësh nuk e kanë shuar vlerën e fillesës dhe nuk e kanë shuar të njëjtin komb, megjithëse të shkurajuar, të ndarë, të shpërndarë dhe nuk kanë qenë të mjaftueshme për të lëvizur Këshillat e Europës në favor të tyre.

Arbërorët kanë historinë e vet e cila është një kronikë e aventurave dhe luftërave; ata kanë letërsinë e vet, e cila është e mbushur me këngë popullore të luftës, kujtime të lashta të lavdisë dhe aspiratave politike.”(G.S.l.p.,1870)

Kostandini i Madh(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora