E enjte, 29.02.2024, 09:00 PM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Pëllumbat e marsit

E marte, 22.03.2022, 05:26 PM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

PËllUMBAT  E MARSIT…

Pas lane lulet e marsit nëpër pemë

ata vrapuanë diku për një strehë tjetër,

mes lotëve e dhimbjes të larë në gjak

veç një Zot e di s’kërkojnë qiell tjetër!

Si të çmendur ‘’Kalorsit e zinj’’ të pa fre

u sullen me ‘’Shigjeta’’ qëlluan çdo fole,

ikën pëllumbat me krahë të gjakosura

vetëm lulet e marsit në Kiev kishin mbetur.

Ah kjo kohë e thyer si tullë e djegur

E këtij shekulli të XXI me barut,

Fëmijët qajnë në djepin plotë plagë

Edhe toka është djegur si bari në gusht.

Njerëzit vrapojnë e ikin duke lënë foletë

Si shpendët shtegtarë,por s’është vjeshtë;

E lanë Kievin,atdheun me lulemarsi në gjak

Me lutjen te ZOTI,ndaj ‘’Kalorsit të zi’’ merr hak!

Durrës, 20 mars 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora