E shtune, 23.09.2023, 11:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Kole Idromeno - Motra Tone

E diele, 27.09.2020, 09:40 AM


Kole Idromeno "MOTRA TONE"

Piktori shkodran Kolë Idromen (1860-1939),"Piktor i Popullit"

Pikture qe flet vete

fytyra jote engjellore,,

mban shpirtërat gjallë,

fisnike e cilter,shenjtore

ngre të vdekurit nga vari,

sytë që shndrisin në ballë,

margaritarë ,pasuri e rallë,

flokët onde derdhur mbi supe,

brenda në kornizë pikturë e e gjallë,

veshur hijeshi me kostume kombëtare,

folë, moj princeshë, bukuroshe shqiptare,

medalion në Muzeum e Luvrit,kurore krenarie,

shqiptarja "MOTRA TONE"-Mona Lissa Shqiptare.

Luan Kalana,Florida SHBA(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora